View Single Post
  #1622  
Vechi 11.04.2018, 20:35:13
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
tu ai un fel aparte de intelegere, de multe ori, asa cum am spus, mi-e dificil sa-ti urmaresc rationamentul. citatul meu a fost un argument al controversei respective, care tine dintotdeauna de fapt, ce nu iei in considerare si nici nu vei lua este faptul ca, din nou, a durat ani de zile procesul prin care maria a devenit de-a pururi fecioara. deci, reusesti sa intelegi? a fost un argument in ceea ce priveste controversa propriu-zisa. tu preferi s-o dai cu protestantii, treaba ta.
Noi am discutat despre altceva, despre fecioria pana la nasterea Mantuitorului, nu despre pururea fecioria, care este altceva, fecioria pana la sfarsitul vietii. Citatul era despre pururea fecioria, nu despre fecioria pana la nastere, deci nu era un citat care avea legatura cu discutia noastra. Daca fecioria pana la nasterea Mantuitorului nu e contestata de nicio denominatiune, chiar si musulmanii o recunosc ca dogma, pururea fecioria nu e recunoscuta de majoritatea protestantilor (in afara de o parte din luterani si anglicani).

Fecioria Sfintei Fecioare pana la nasterea lui Iisus nu a fost contestata si nu a aparut in secolul IV, cum ai spus tu. Este bine documentata in Sfanta Scriptura, deci e gresit ce ai sustinut.
Despre pururea feciorie sunt mai putine citate in Sfanta Scriptura decat pentru prima invatatura, dar tot exista. Doavada nu doar ca Fecioara Maria era fecioara, dar si faptul ca depusese juramant sa ramana fecioara: atunci cand ingerul o instiinteaza ca va ramane insarcinata Sfanta Fecioara raspunde Luca, 1. 34. "Și a zis Maria către înger: Cum va fi aceasta, de vreme ce eu nu știu de bărbat?" Asta arata si ca nu avea de gand sa-si piarda fecioria. In al doilea rand dreptul Iosif este numit logodnic in Sfanta Scriptura, nu sot, logodnicii nu aveau relatii pana la casatorie, era pacat. In al treilea rand Dreptul Iosif avea o varsta inaintata, nu mai putea concepe, era vaduv si avea copii din prima casatorie. In Vechiul Testament este considerata profetie cu privire la fecioria Sfintei Fecioare: "2. Și mi-a zis Domnul: "Poarta aceasta va fi închisă, nu se va deschide și nici un om nu va intra pe ea, căci Domnul Dumnezeul lui Israel a intrat pe ea. De aceea va fi închisă." Iezechiel 44.
Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
stiam ca protestantii sunt luteranii, calvinistii si anglicanii, poate stii tu altfel, posibil sa stii mai bine, dar cred ca in ceea ce ai scris mai sus ai facut o confuzie voita cu neoprotestantii. am citit mai demult ceva scris de calvin despre maria, nu cred ca in cazul lor este valabil, luteranii nici atat, iar anglican era tipul citat de PT.
Si neoprotestantii sunt tot protestanti, in vest nici nu sunt numiti "neo". Sunt mai multe denominatiuni protestante vechi, metodisti, unitarieni, prezbiterieni, anabaptisti, chiar si baptistii au aparut in acea perioada. Dintre anglicani doar o parte din ei au doctrina protestanta, ceilalti au ramas cu o invatatura apropiata de catolicism.