View Single Post
  #133  
Vechi 15.09.2009, 18:01:15
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RedTears Vezi mesajul
Vreau sa te intreb un singur lucru. Se stie ca Biblia nu contine toate documentele care au fost scrise la vremea respectiva. Unlele au fost acceptate, altele respinse. Se mai stie ca prea putini erau cei care stiau sa scrie si ca multe informatii s-au transmis mai ales pe cale orala, fiecare a interpretat cum a dorit si apoi a scris. Lasand asta la o parte, te intreb un singur lucru - care crezi ca este a 7-a azi, ziua de odihna ? Sambata sau duminica ? Cu asta poate ca-ti dau si tie un raspuns la intrebarile pe care "inca" nu le ai.
Imi permit sa iti spun ca nu stiu cati stiau sa scrie si sa citeasca la vremea respectiva...daaar Sfantul Apostol si Evanghelist Matei cu siguranta stia sa scrie si a scris Evanghelia cu mana sa la aproximativ 44-48 de ani de la Invierea Mantuitorului. Evanghelia a fost scrisa in limba aramaica prima data, dupa care a fost scrisa si in limba greaca in anii 63-64...deci iti poti inchipui ca nu era singurul de pe vremea aceea care stia doua limbi

Ar mai fi de meditat si la faptul ca nu toate documentele au legatura cu Biblia...unele fiind gnostice.

Raspunsul meu la intrebare: Duminica :)

Citat:
În prealabil postat de RedTears Vezi mesajul
Respectam traditia ca asa am fost crescuti, asemenea lor. Unde e adevarul ? De ce judeci fara sa sti adevarul?
NU MAI JUDECA PE NIMENI. IUBESTE PE VRAJMASUL TAU CA PE TINE INSUTI. Ce rasplata o sa ai daca iti iubesti apropele? Si el te iubeste pe tine. Insa ce rasplata o sa ai daca-ti iubesti vrajmasul?

reflecta la cele spuse in Biblie.
Consider ca nu respectam Traditia doar pentru ca asa am fost crescuti, ci pentru ca o intelegem, stim ce inseamna si suntem de acord cu ea...

Biblia este Adevarul si crestinii isi iubesc aproapele ( asta incluzand si " vrajmasii", depinde acum ce intelegi tu prin acest cuvant), dar asta nu inseamna ca trebuie sa avem o gandire sincretista si sa imbratisam cu ochii inchisi si fara discernamant religii, filosofii sau culte cu care nu putem fi de acord

Last edited by AndruscaCIM; 15.09.2009 at 18:18:47.