View Single Post
  #9  
Vechi 04.10.2009, 14:00:00
archanghel
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Islamul vorbește despre Iisus ca fiul unei fecioare, pe nume Maryam. Coranul o consideră cea mai deosebită femeie și amintește de așa numita Maryam în două locuri . Textele oferă multe informații despre Fecioara Maria, arătând-o ca aleasa lui Alah, din care s-a născut Iisus și care a fost îngrijită la templu de Zaharia. Ea este numită "semnul lui Dumnezeu", care și-a păstrat fecioria pentru El. De asemenea , în religia budistă , Fecioara Maria este asociată cu Kuan-Yin , un personaj care se bucură de mare cinstire în rândul chinezilor. Pentru noi creștinii Ortodocși , Fecioara Maria este un model de sfințenie, de smerenie, de ascultare față de Dumnezeu și de dăruire față de Dumnezeu. <<Preasfântă Fecioară Născătoare de Dumnezeu, miluiește-ne pe noi ! + >>
Eu cred ca... ''te vor ferici toate neamurile''...,se refera la popoare,ca atare,daca ce cred eu este adevarat,prin cunostinta poporului turc (si alte popoare) despre Fecioara Maria,tind sa se implineasca cele scrise.
Si tot aici,citind alte postari,scrise de altii,daca Mahomed a fost trimisul lui Dumnezeu (ISUS HRISTOS ESTE DUMNEZEU),se poate sti daca invatatura sa ( cea adusa de Mahomed),CONTINE PORUNCILE MINTUITORULUI.Daca le contine este trimisul lui Dumnezeu,daca nu le contine,nu este trimisul Sau.Si pot sa stie aceia care cunosc Coranul,caci multi doar au ...auzit.
PS:e doar o parere personala (nu cunosc Coranul)
Amin.

Last edited by archanghel; 04.10.2009 at 14:09:36.