View Single Post
  #8  
Vechi 02.05.2011, 09:40:36
CarareaImparatiei's Avatar
CarareaImparatiei CarareaImparatiei is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.09.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
M-am trezit in dimineatza asta si vad pe toate posturile ca se vorbeste despre faptul ca trupele americane l-ar fi ucis pe Osama Bin Laden,teroristul number one,Obama iese in fata televiziunilor si a intregii lumi sa confirme acest lucru si sa etaleze aceasta "mare victorie",americanii ies pe strazi sa aclame etc
Mie mi se pare tare straniu ce se intampla,sincera sa fiu nu cred o iota,mai ales ca despre Bin Laden exista zvonuri de ani de zile ca este mort,se stie ca el nu a mai aparut in nici o inregistrare video de ani buni si brusc,victorie,mare victorie asupra terorismului ca l-au ucis pe acest om si dupa 10 ani de zile de la atentatele respective,nefiind nici o alta dovada decat cuvantul lui Obama care face aceste afirmatii in fata lumii intregi.Bineinteles,ca la o adica s-ar putea fabrica eu stiu ce dovezi false care sa inchida gura lumii,de asta sunt convinsa.
Si daca intr-adevar Bin Laden este cel ucis,cum de a durat 10 ani de zile ca el sa fie eliminat,ca ma gandesc ca nu a fost superman si nici cei care il inconjoara,oricat de bine organizati si inarmati ar fi?
Ce ma intreb eu este ce anume se urmareste,ce se ascunde in spatele acestei miscari de scena?
Apoi se lanseaza zvonul cum ca ar exista "speculatii" (oare ale cui?)cum ca organizatia Al Qaeda s-ar putea razbuna impotriva americanilor pentru uciderea liderului sau.Ba,mai mult,se emite o alerta globala pentru toti americanii care calatoresc sau ca o bomba ar fi ascunsa in Europa ce ar urma sa fie detonata in cazul in care liderul Al Qaeda ar fi ucis etc
Eram curioasa ce parere aveti si voi,cum privesc si alte persoane desfasurarea acestor evenimente,pentru ca tot ce se intampla la nivel mondial,cu siguranta ne influenteaza pe toti mai mult sau mai putin direct si nu ma pot opri sa ma intreb: oare ce ni se mai pregateste...?
Eu zic că dăm apă la moară dacă ne batem capul cu astfel de povești. Că e adevărat, că nu e, ce mai contează, astea-s făcute să-ți abată mintea de la Dumnezeu, să slăbească dacă nu credința, ș-așa șubredă, măcar sentimentul religios. Este urmărită scoaterea lui Dumnezeu din mintea omului...
__________________
"Nimic nu urăște Dumnezeu atât de mult ca mândria. De aceea de la început Dumnezeu a făcut totul, ca să dezrădăcineze din sufletul omului acest păcat. De aceea am ajuns muritori, înconjurați de scârbe si de dureri [...] Așa e mândria. Nu numai că nu adaugă nimic bun vieții noastre, dar ne ia și ceea ce avem. Smerenia, dimpotrivă: nu numai că nu ne ia și ceea ce avem, dar ne adaugă și ceea ce nu avem" (Sf. Ioan Gură de Aur)
Reply With Quote