View Single Post
  #11  
Vechi 02.01.2021, 08:58:50
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eusingur Vezi mesajul
se vede treaba ca esti cam scurt in banda
Cum vine asta, ca sunt tare curios? Fara ghilimele?
Citat:
EU NU VORBESC DE BINELE MATERIAL,CI DE CEL SPIRITUAL, am precizat ca "rabdati slugile satanei"
Ti-am spus sa inveti sa deosebesti "binele' de "rau" ca sunt foarte subiective.
In primul rand nimic din sfera lumeasca nu e spiritual, ci material, fiindca vine din relatiile lumesti care nu exista in ceruri, asadar au origini lumesti, adica materile si nu spirituale.
Apoi, ce "bine spiritual" aduce tarii si poporului daca "slugile satanei" nu-si iau si ele comisionul lor din bunurile "mulse" de straini? Ce castig duhovnicesc ai avea tu?

Citat:
crezi ca daca VOTUL TAU CONTA ,te mai lasa vreo unu sa votezi? Esti un NAIV!
Sunt, intr-adevar! Dar tot m-am dus la vot, ca mai mult n-am ce sa fac.
https://stiriactuale.ro/poza-zilei-d...-facebook.html

Citat:
si daca ati iubi tara si senenii, inseamna sa fii egoist, atunci vorba francezului, " so be it"...
Spune-mi ce dovada de iubire fata de tara si/sau semeni poti sa aduci in favoarea ta ca ai facut pana acum?
Asta o cer ca sa nu am impresia c-ai fi oportunist(speculant).

Citat:
p.s binele spiritual atrage dupa sine, in mod inevitabil si binele material
Da-mi un exemplu,unul singur(nu doua!) referitor la Hristos! Sau macar la apostoli! Sau la oricine altcineva duhovniceste avansat.

Daca nu reusesti da-mi voie sa comentez ca "binele material" (fiind subiectiv) se modifica pentru oricine emancipat spiritual pana la a fi apreciat ca fara importanta; astfel ca si o cantitate mica sau calitate slaba ar fi apreciata ca asigurata/suficienta.
Citat:
"asadar, faceti voi cele ce Le-Am leguit Eu, si restul va veni de la sine"
Nu tin minte versetul pomenit de tine, am dat cautare(degeaba) pe termenii inclusi in citat, dar ma intereseaza: unde poate fi localizat?
31. Deci, nu duceți grijă, spunând: Ce vom mânca, ori ce vom bea, ori cu ce ne vom îmbrăca?
33. Căutați mai întâi împărăția lui Dumnezeu și dreptatea Lui și toate acestea se vor adăuga vouă.(Mt6,31.33)

Asta dovedeste ca minimum material este asigurat pentru cei induhovniciti.



P.S.Majusculele folosite pe forumuri se "traduc" prin tipete, urlete, strigaturi. Nu stiai?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 03.01.2021 at 00:22:14.
Reply With Quote