View Single Post
  #67  
Vechi 01.07.2021, 15:42:16
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Citat:
Citat:
Domnule @tigeratlantic9,

Obezitatea este o boala grava mai ales daca ea se bazeaza pe mancatul multor preparate din carne, lapte, oua, branza sau aluaturi si grasimi, dulciuri grase, inghetate bogate. Poate provoca tot felul de boli grave, vezi aici sfatul medicului. Trebuie sa incerci sa ajungi la greutatea normala. Daca nu poti apeleaza prin rugaciune la Dumnezeu. Sigur te ajuta!
Domnule @tigeratlantic9,

Uite, iti spun dieta mea cu care am reusit sa slabesc 20kg.

Pe langa participare activa la rugaciune in BOR si mancare si baut ce se da de la biserica (anafura, paine si apa sfintita, vin bun, colaci, cozonac, suc...) nu consum altceva decat in drum spre servici un pahar de 300ml de suc de fructe si legume. 1 pahar Smoothie costa 10-13roni si e din ce alegi tu. Eu aleg de obicei mar, grapefrut, morcov, sfecla, banana, mix fructe de padure, zmeura, afine. Eu ai spun Bloody-Mary-Rai!

Paharul asta baut pe la 11-12 imi ajunge pana seara cand ajung acasa in jur de ora 19.

Acasa beau o bere sau doua. Noismart, gustul puternic si amarui sau ceva bere mai speciala Duvel sau st. Feuillien. De sarbatori ortodoxe beau cate o sticala de vin bun, viile lui Decebal.

Asa am reusit sa slabesc de la 110 kg la 90.

In rest manc niste saratele, hrana uscata dar in ultimul timp le evit ca m-am saturat de ele.

Sigur ca de sarbatori mai manc si niste fripturi de miel, niste peste fingers invelit in crusta crocanta cu branza de oaie. Mai manc iaurturi goale sau cu gem in loc de inghetata si oua fierte.

Pe cat posibil incerc sa evit ieurturile, branza si ouala, carnea de miel si de peste, berea si vinul in exces. Am observat ca uneori am asa o stare de rau dupa ele.

Cand e sarbatoare mai mare si am credinta mai multa, atunci desi manc orice mi se pune pe masa, oricat manc si beau n-am nimic si ma simt bine.

Fratele meu bolnav de obezitate, poate te inspiri din dieta mea si reusesti sa scazi de la 130kg la 80kg.

Daca ai asculta, ai putea face asta in decurs de 1 luna sau 2 doua!
Hai domnule @tigeratlantic, asculta si straduieste-te sa slabesti. Inspira-te de la mine sau de la altii care au reusit sa slabeasca mult. Citeste mai sus cum am ajuns de la 110kg la 90kg.

Si tu poti! Nu mai am probleme de respiratie. Pot respira mult mai bine!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 01.07.2021 at 15:50:15.
Reply With Quote