View Single Post
  #2  
Vechi 17.09.2021, 23:38:47
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Nu deznadajui ca e mare pacat. Din ce vad tu constientiezi unde este problema si iti doresti sa iesi din acest impas. Acesta este un lucru bun si nu te lasa tu persevereaza. Spunea parintele Sofronie Saharov asa : "Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Ce pot eu sa-ti zic mai mult. Roaga-te la El ca la un prieten foarte drag si apropiat, zii sincer ce te doare asa cum poti tu. Decat sa spui rugaciunea inimii ca pe o poezie pe de rost fii sincera si spune-i tot ce ai pe suflet. Scuze daca m-am repetat. Mai poti incerca sa faci acatistul Maicii Domnului bucuria celor necajiti sau grabnica ascultatoare sau acatistul Sf Efrem cel nou care este un sfant actual si care a ajutat foarte multi oameni. Fa o spovedanie generala poate ai ascuns sau ai omis in alte dati vreun pacat si acum te apasa. Poti da un acatist de 40 de zile la biserica. Mai poti incerca sa faci sport regulat, acesta iti va mai lua din gandurile rele si vei avea o stare de bine de la endorfine. Daca iti gasesti chef si timp incearca cartea Dumnezeu este iubire a sfantului Siluan athonitul. Mie mi s-a parut ca este foarte buna chiar pt oamenii incercati de tristete, deznadejde. Stii de ce? pt ca scrie din experienta sa personala. Tu nu te lasa lupta si cum zice Dumnezeu ,, de cate ori vei cadea ridica-te si te vei mantui ''. De cate ori iti vin ganduri rele tu riposteaza cu ganduri bune.
Reply With Quote