View Single Post
  #5  
Vechi 02.02.2009, 12:10:49
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit intrebare pentru cei care au fost la miting !

Incep prin a spune ca nu doresc sa combat vreo parere sau vreo actiune, cu toate ca asta va parea din cele ce voi spune. Fiecare dintre noi este membru al Bisericii lui Hristos, avem ascultare de Biserica si de duhovnic, deci nu putem spune ca ne facem de cap, fiecare avand libertatea lui.

Problema: In vremea Mantuitorului, crestinii se confruntau cu o problema asemanatoare. Imperiul Roman aplica exact ideea de "mondializare", dorind a exista o capitala, un imparat si un imperiu. Aceasta nu a deranjat cu nimic pe crestini, care isi vedeau de treaba lor, chiar daca pe ascuns. Cand era prins cate unul, marturisea, era omorat si ajungea la Hristos.

Cultul imparatului era peste tot. Soldatii crestini, din ce in ce mai multi la numar, nu aveau nici o problema cu asta, doar ca nu se inchinau lui. Nu cunosc nici un caz in care soldatii crestini sa se stranga si sa protesteza impotriva acestui cult. Insa, cand un soldat crestin era prins si nu slujea chipului imparatului roman, acela era omorat si ajungea martir: soldatul Gheorghe, soldatul Mina, soldatul Dimitrie si multi altii.

Nu cunosc momente din istoria crestinismului primar in care crestinii sa faca revolte, revolutii sau miting-uri. Ei isi puneau nadejdea in puterea lui Dumnezeu, de asta si erau atatia martiri atunci. Ei nu-si puneau nadejdea in puterea sau in numarul lor, cum se face astazi.

Am inceput sa aparam Biserica cu armele lumii. Am renuntat la armele ortodoxe si am luat armele catolice: legile, decretele, mitingu-rile, listele cu semnaturi si tot ce inseamna arme lumesti. Este trist ca in loc sa se inmulteasca rugaciunea, se trece la actiuni lumesti.

Si sincer sa fie, cu tot riscul de a gresi, nu am vazut un om bland sau luminos la televizor sau la conferinte (dintre cei ce lupta lumeste contra unor legi de neoprit ale lumii). Iar daca gresesc, cei cu pricina nu ma vor judeca, caci au pe Duhul Sfant in inima, si o inima locuita de Duhul Sfant nu ma poate judeca, ci ma iubeste si se roaga pentru mine.

Intrebarea: De ce Hristos nu a indemnat la "miting-uri"?
De ce Sfintii Parinti nu au indemnat credinciosii la rascoale?
Reply With Quote