View Single Post
  #852  
Vechi 10.10.2011, 04:26:55
ALEXANDRU ANASTASIU's Avatar
ALEXANDRU ANASTASIU ALEXANDRU ANASTASIU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit Dragului meu Cătălin

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Draga Scotianule, scuze ca ma amestec in discutie, am vrut sa-ti dau o veste buna: avem posibilitatea de a alege.
Imaginea creata in acest pasaj mie imi pare ca un fel de inchisoare a lipsei libertatii de alegere. Poti alege tot ce vrei, nu suntem predestinati, pana la sfarsitul vietii avem de facut o sumedenie de alegeri. Nu esti eretic definitiv si nici noi mantuiti dinainte. Acum esti calvin, dar nu se stie ce se va intampla peste un an, peste cativa ani, etc.
De exemplu acum cativa ani eram agnostic (chiar ateu cateodata). Daca ne intalneam si tu imi aiceai ceva de Dumnezeu eu te priveam cu ingaduinta si poate iti puneam cateva intrebari de curiozitate si din politete, iti spuneam ceva de stiinta.
Dupa un timp eram pasionat de religiile orientale si paranormal, daca ne intalneam si discutam de religie iti vorbeam de cum leviteaza yoginii, ce minuni exista la altii, iar mai apoi dupa ce am fauct reiki iti spunema de reiki si te sfatuia sa mergi si tu (ca am sfatuit mai multi).
Daca ne intalneam acum nu mult timp, dupa ce am citit Vechiul Testament, eu credeam ca toate religiile crestine sunt la fel (combinate si cu ceva paranormal, adica new-age cu crestinism), ma uitam la emisiuni neoprotestante si ascultam chiar din cand in cand un radio neoprotestant. Daca discutam nu faceam diferenta ca esti calvin, important era ca nu esti ateu cum fusesem eu.
Dupa aceea daca ne intalneam nu mai credeam ca religiile neoprotestante sunt la fel de bune, ci doar ortodoxia si catolicismul.

Acum o sa-ti spun ca doar ortodoxia, nu mai am unde sa caut pentru ca am cautat peste tot, e ultima statie. Tu cunosti doar ce spun eu acum, nu cunosti parcursul de pana acum.
Asadar si tu, nu se stie peste cativa ani daca vei avea aceleasi conceptii si aceeasi religie. Deocamdata parerea mea (si sper sa nu te supere ca o dau, e parerea mea) e ca tu nu mai cauti, pentru ca acum crezi in niste idei care spun ca in toate cultele e bine, deci potem sta linistiti oriunde ne-am afla. Un fel de adormire a constiintei si taiere a alegerii si cautarii.
Dar noi avem posibilitatea alegerii, deci nu stim ce vom alege in viitor si daca peste un an, in urma unei revelatii, declic nu vei ajunge tu ortodox.
Dragul meu Cătălin. Era odată un călugăr ce s-a îndrăgostit de o fată. Fata unui popă idolesc. S-a dus să o ceară de soție. Fata a întrebat pe tatăl său iar tatăl pe idolul său. Acesta i-a răspuns că e de acord dacă se leapădă de călugărie și botez. Călugărul, bietul de el s-a lepădat și a cerut-o din nou pe fată. Fata l-a întrebat pe tată, tatăl pe idol, iar idolul…
A spus:
- NU! Că văd că încă harul lui Dumnezeu nu l-a părăsit!!!
Călugărul când a primit acest răspuns s-a cutremurat.
- Dacă eu acestea le-am făcut și tot nu m-a părăsit Dumnezeu, eu de ce să-L mai părăsesc.
Plângând s-a întors la starețul său și acesta l-a pus la post și plâns pentru o vreme. După aceea l-a întrebat:
- Ce vezi?
- Un porumbel zburând departe!
i-a mai dat o vreme și a văzut porumbelul deasupra capului apoi încă o vreme și i-a intrat în gură.
Aceasta a fost experiența ta și a noastră a tuturor ortodocșilor botezați care am revenit la credința noastră în lucrare după atâta rătăcire. Noi suntem răsfățații lui Dumnezeu.
Dar cele prin care trece scoțianul noi nu le putem ști, din fericire. Sfinții Părinți spun că înainte de Botez șerpii gânditori foșnesc în inima omului și harul Sfântului Duh cheamă din afară. Iar după Botez harul este în inima omului iar șerpii atacă din afară. De aceea ereticii au în loc de Duh Sfânt, chiar și când citesc Sfânta Scriptură și urmează conștiincios credința lor, duhurile necurate cele hulitoare. Ce pot face bieții de ei? Dacă serios, lepădându-se de sine dramatic, caută Adevărul îl găsesc: Ortodoxia. Dacă nu… Vai de capul lor. Sunt mingii de ping pong ale dracilor. Sunt înfricoșător de rostogoliți și amețiți și clătinați dintr-o parte în alta de aceste duhuri ale îngâmfării de la arhiconi la bacucei. Vezi ce suportă bietul scoțian. Este cu adevarat înfricoșător de chinuit. Ca să scape îi trebuie să se arunce cu totul în brațele Maicii Domnului. Dar oare în starea lui de surpare, prăpastie, hău, va avea această credință? E deplin liber să o aleagă, numai de s-ar hotărî.
Sunt două cete demonice, după Avva Macarie, ale poftitorilor, ce-i atacă prin pofte pe cei păcătoși și ale îngâmfării ce robesc pe vrăjitori și eretici. Între cei ai îngâmfării se disting arhiconii și bacuceii.
Arhiconii sunt căpetenii, teologii întunericului, filozofii iadului care răstălmăcesc Sfânta Scriptură pe dos, invers, ca să ducă pe nesimțite în hule pe adepții lor. Bacuceii sunt demonii mici care îți sădesc dorința de a fi popular. Să dorești să fi băgat în seamă, să te înfurii când nu ești respectat și să faci pe măscăriciul pentru a te băga ceilalți în seamă. Pentru a studia bacuceii este suficient să avem în față politicianul aflat în campanie electorală, dornic de a atrage simpatia maselor.
De aceea în istorie vedem că atunci când au fost la putere ereticii au lucrat ca arhiconii, mânia fiind copacul cu rădăcinile în apa puturoasă a mândriei, au recurs la crime înfricoșate pentru a forța pe oameni să ia erezia lor. Iar când n-au fost la putere au lucrat ca bacuceii afișând un zâmbet tâmp, așa zis cuceritor, fără consistență duhovnicească, cum vedem pe dumnezeul zâmbitor din postarea protestantă de mai sus. E plin internetul de astfel de romantisme putrede puse pe seama lui Dumnezeu, printre altele: spovedania lui John, cum să dobândești bani pe seama bibliei, replicile lui Einstein referitoare la creierul profesorului său ateu, cuvântul din mijlocul bibliei, ruperea hârtiei cu euro ca să devi milostiv și multe alte bântuieli bacucelice. Ca și cele despre medicina alternativă. Am putea să facem o carte numită Bacucelicul sau antipatericul. Patericul nu a fost așa NICIODATĂ. El n-a fost o invenție drăgălașă a oamenilor pentru a stârni simpatia omului față de Dumnezeu sau cine știe ce confesiune. Patericul este o carte adevărată din fapte dureroase cu adevărat petrecute și tâlcuite în Sfântul Duh pentru a înțelege și noi cum se trăiește cu adevărat lupta cea cumplită, nevăzută, pe viață și pe moarte, unde nu încape zâmbirea tâmpă ci plânsul și bucuria de mângâiere de la Dumnezeu. Nu găsim decât rosturi și legi duhovnicești pentru a pune în inimă trăirea autentică a Sfintelor Scripturi.
Bacucelicul în schimb este o invenție, insuflată de bacucei, care ne învață cum să dobândim un sentimentalism religios care ne dă slava deșartă că suntem sfinți, rătăcindu-ne departe, foarte departe de adevărata trăire în dragoste a lui Hristos. Este de fapt o carte de înșelare.
Cele ce ți le-am spus, aceste pendulări între mânie și zâmbetul tâmp, se văd foarte bine, practic, în postările protestante de mai sus. Am mai scris despre ele și le vedem și noi. În istorie se văd roadele arhiconilor iar în contemporanitate vedem roadele bacuceilor când trec sărmanii eretici cu chitara de Crăciun, zâmbind fericiți, ca să ne convingă că ei sunt sfinții și pocăiții lui Dumnezeu. Vor mai fi o vreme poate așa până când vor ajunge din nou la putere și atunci vor scoate dintre coardele chitarei câte vreun cuțit setos.
De aceea, dacă îmi va ajuta Dumnezeu voi adăuga la lunga plimbare prin medicina înșelării și simptomele calvinismului timpuriu, chiar ale criminalului Calvin, pentru a vedea cu toții că zâmbetele de azi bacucelice sunt continuarea roadelor sadice ale arhiconilor care l-au inspirat pe Calvin. Azi se face propaganda soft după ce prin tortură s-a încercat a se impune protestantismul prin propaganda hard. Vom continua și cu înșelarea lui Francisc de Assisi și mai departe, în sfârșit cu medicina demonică propriu-zisă. După ce am analizat metabolismul înșelării în creștinism vom trece la înșelarea în medicină.
Pentru că protestanții mai sus chiar crezând că au martiri, iar unii teoreticieni diplomați din ortodoxie, pentru a putea să atragă pe ecumeniști către Ortodoxie, au numit în chip politicos pe cei omorâți dintre eretici martiri, vom arăta și că cel ce moare „pentru Hristos” dintre eretici, fiind în dezbinare de Sfânta Biserică, nu se mântuiește în veac.
Cu dragoste, Alexandru
__________________
1Ioan 4:1
Iubiților, nu dați crezare oricărui duh, ci cercați duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulți prooroci mincinoși au ieșit în lume.


SF. MARCU ASCETUL: "Atâta adevăr se află în spusele cuiva câtă siguranță îi dau smerenia, blândețea și dragostea"

Acum este publicată și viața (audio) Bătrânului care mi-a lămurit credința în iubire, aici:
Fratele Traian Bădărău (Tătăică)

Pentru cine dorește să fie ctitor la Catedrala Mântuirii Neamului, iată legătura.

Last edited by ALEXANDRU ANASTASIU; 10.10.2011 at 05:25:17.
Reply With Quote