Subiect: Rabdarea
View Single Post
  #9  
Vechi 24.05.2015, 06:28:18
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Aceste cugetari nu trebuie privite ca adevaruri ultime sau axiome.

Ele sunt altoiuri cu perspective budiste asupra acestei virtuti.
Ce este un altoi?
Este atunci când un gutui ajunge să dea ca rod cireșe. Sau prune.
Așadar tu propui cugetări prin care un creștin ar ajunge să dea roade budiste...
Mie mi s-a întâmplat și alt lucru: avînd un cireș expus la polenizarea din câmp (cireșul a fost plantat în fundul curții, în bătaia vântului câmpului) m-am trezit după doi ani de la plantare că rodește vișine... Am fost tare dezamăgit. Iar anul acesta, în al treilea an de la plantare, cireșul meu devenit vișin s-a ...uscat pe jumătate. O parte e verde, alta a murit cu mugurii pe ea, nedesfăcuți...
Oare ce va urma la anul?
*
Perspectivele sunt lentile mai cuprinzătoare decât gândurile. Ele orientează gândul spre deznodăminte diferite, uneori opuse. A privi lucrurile dintr-o perspectivă au alta e deja un fapt spiritual. Nu sunt priviri diferite asupra acelorași realități spirituale, cum susții într-o postare, ci sunt deja realități spirituale diferite.

Când Saul își pierde vederea, orbind vreme de 3 zile, el se împărtășește de moarte. Experiază pogorârea la iad. Moare într-o perspectivă, pentru a renaște spiritual în alta. La modul cel mai concret, Saul cel mort moare, pentru a învia și trăi Pavel.
Când Apostolul spune "Nu eu trăiesc, ci Hristos trăiește în mine", nu face literatură. Nu își închipuie, nu fabulează, nu pozează, nu joacă teatru, nu se ține de retorică seacă. Pavel mărturisește.
Trebuie să mori într-o perspectivă pentru a înțelege ce spune de fapt Pavel. Saul murise. Omul care respira, vorbea, mânca, nu mai era Saul. Ci un alt om care nu mai putea face nimic decât în și prin Hristos. El nu mai putea nici să respire fizic decât în și prin Domnul. Te-ai gândit vreodată la acest fapt ca fiind cu totul concret, dincolo de orice metaforă?
Ai experiat vreodată așa ceva?
Imaginează-ți, măcar, că sunt oameni care nu pot trăi fizic prin puterile lor ci exclusiv prin miracol, asemănător celor care sunt ținuți vii, biologic vorbind, pe aparate în secția de Terapie Intensivă. Viața în ei nu se mai autogenerează, nu se mai autoreglează în sistemul organismului marile funcții vitale, ci sunt menținuți prin intervenție externă.
Sunt oameni care trăiesc doar prin rugăciune. Ei au murit, deja, ca oameni obișnuiți. La modul cel mai propriu cu putință.

Dacă budismul poate oferi această perspectivă, atunci Buddha este același cu Hristos. Dar știu că Buddha nu a înviat pe nimeni, în ciuda practicii mortificării. Nu respiră, mănâncă, doarme, umblă, vorbește careva prin Buddha. Mulți, însă, o fac prin Hristos, lăudat fie Numele cel Sfânt al Lui în vecii vecilor!
Reply With Quote