Subiect: Ajutor
View Single Post
  #6  
Vechi 18.03.2008, 18:45:03
georgiana_sad georgiana_sad is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.01.2008
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de istoica
Daca ai fi citit Biblia sau macar Noul Testament, ai fi gasit acolo una din frazele rostite de Cel care a venit "sa scape lumea care pierea in necazuri", Iisus Hristos: "Fie tie dupa credinta ta!". Mai vreau sa mai pin alaturi o zicala din popor: "de ce ti-e frica nu scapi!".
Din amandoua ar trebui sa remarci importanta mentalului in evolutia individului. Ce cultivi in tine? Speranta? Bucurie? Dragoste? Nimic din toate astea.
Este normal sa nu dormi noptile, daca ti-ai dereglat ritmul veghe-somn. Asta nu trebuie sa te duca cu gandul la aiureli. Daca te straduiesti cu calm, o sa-ti revii.
Ar trebui sa mai stii, ca daca vrem sa ne credem genii, gasim fel de fel de "simtome" ca am fi genii. Pentru orice avem in minte, gasim argumente. Dovada este ca ti s-a parut ca nu ti-ai expus suficient de clar ideile. Ori eu am intalnit oameni cu mai multe studii decat ai putea sa ai tu la varsta ta, care aveau pretentia ca-s sanatosi si care nu erau in stare sa sa lege doua fraze coerente. Solutia: scoate-ti prostiile din cap si priveste viata cu seninatate, renunta la dans si incearca sa afli cat mai multe despre Dumnezeu. Nu ti se poate intampla nimic, daca ti l-ai facut pe El ocrotitor si prieten. Ori de cate ori iti vin idei rele, schimba-ti gandul cu ceva care-ti produce bucurie (chiar daca faci efort pt. asta). Pune-ti toata speranta ta in ajutorul lui Dumnezeu.
chiar in urma cu o luna am citit din noul testament dar ma simteam prea pacatoasa sa citesc din cuvantul lui Dumnezeu si am renuntat..de multe ori mi-a venit in gand ca poate ar fi bine sa ma calugaresc dar nu cred ca e de mine..sunt de parere ca oameni curati sufleteste au dreptul asta..cred cu toata fiinta in existenta lui Dumnezeu cu toate astea gresesc in fiecare zi si parca nu ma pot opri....
Reply With Quote