View Single Post
  #93  
Vechi 07.04.2009, 19:51:38
Cerasella's Avatar
Cerasella Cerasella is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 6
Smile

Citat:
În prealabil postat de veveritza Vezi mesajul
[COLOR=Blue]cat despre "fiecare are dumnezeul lui" - acesta nu este Dumnezeu adevarat, ci idol.


[COLOR=Black]Asa este, sub masca unui idol se poate spune ca "fiecare are dumnezeul lui;
daca cineva are patima bauturii, dumnezeul sau va fi bautura, va trai doar pentru a-si alimenta poftele- asta fiind valabil pentru orice patima
Exista un singur Dumnezeu adevarat pe care-l vom gasi doar in Biserica.
Unii spun:" eu il am pe Dumnezeu in inima mea, nu trebuie sa merg la biserica". Da, daca nu mergi la biserica iti vei gasi acasa un dumnezeu caruia sa i te inchini: televizor, bautura, desfranare,etc,etc,etc.
[/COLOR][/COLOR]
Si pana sa se infiinteze Biserica oamenii unde mergeau sa se roage?! Daca nu exista Biserica oare nu mai exista nici Dumnezeu?! Daca nu am niciuna dintre patimi si duc o viata linistita fara sa merg la Biserica, inseamna ca nu cred in El?! (aici ma refer la modul general nu la mine sau altcineva de aici)...
Sa luam exemplul bolnavilor ce nu se pot deplasa la Biserica si totusi cred...si poate cred mai mult ca cineva care merge la Biserica si ce face acolo? Sta la barfa, se intalneste cu prietena de cartier si se amuza pe ce palarie are o doamna sau ce gras e preotul (fara vreun apropo)... Si-a creat bolnavul un lacas in sine si pur si simplu crede!
Nu vreau sa contrazic pe nimeni ci doar imi spun parerea! Sper sa nu fiu prost inteleasa caci nu m-am inscris pe acest forum ca sa deranjez pe cineva!
Reply With Quote