View Single Post
  #1  
Vechi 08.02.2010, 22:36:08
ar14rai
Guest
 
Mesaje: n/a
Exclamation Post Mare in 2010?

"Sa nu mananci, caci... vei muri!" parte din versetul 17 cap.2 Facere. & altele...

Si cred ca Dumnezeu se referea aici la abtinerea de la o anumita mancare a primilor oameni (zicem noi mar). Si ma refer aici la postul propriuzis. Sa nu imi zica cineva de postul "sufletesc" pt ca acest post "sufletesc" este de altfel modul crestin de a vietui. Pt. postul "sufletesc" nu exista dezlegare si nici harti. Acela e permanent. Cele 4 posturi mari ale anului sunt limitate ca timp.

Azi, intr-o lume atat de "evoluata", este tot mai putin practicat acest post.
In cateva zile intram in Postul Mare. Si nu ar trb. sa fie doar un segment de timp, ci un mod de viata. Dar de ce nu mai postesc azi crestinii?

Mai mult, nici chiar preotii. Fiind preot, am fost pus de multe ori in situatia de a posti la o masa cu mai multi preoti. Si, tinand postul (fiind zi de post) am fost privit ca un fariseu. Acum stiu ca prin aceste cuvinte, oarecum ma laud cu postul meu si imi merit orice ocara, dar trecand peste asta va intreb pe voi, internauti crestini ortodocsi, de ce nu mai postesc azi unii frati crestini?

Deci
PS: M-as bucura sa imi raspundeti prin pilde sau exemple personale.
Va multumesc.
Reply With Quote