View Single Post
  #21  
Vechi 14.08.2010, 10:57:51
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Multumesc ffff mult....aveam mare nevoie de astfel de recomandari...as vrea sa vin cu niste prieteni straini care vor sa vada Romania, ca sa nu avem surprize neplacute (ca asa ne place noua romanilor sa ne facem reclama) ma gandeam sa fac un traseu cat mai exact are sa cuprinda cat mai multe: traditie, religie, cultura, pitoresc...asa ca pentru inceput mi-am propus sa ating zona de nord (Moldova o cunosc ffff bine si stiu exact unde sa merg, dar in Maramures nu am ajuns pana acum.)

Deci nu-ti dai seama cat bine mi-ai facut...este exact ce-mi trebuia, o sa caut pe google exact unde sunt aceste asezari si apoi voi face itinerariul.
Inca o data multumesc mult...asta a fost primul mesaj citit pe forum pe ziua de azi...asa ca am inceput cu o mare bucurie...
cu drag, si ca sa iti usurez cautarea iti mai scriu cateva obiective care le-am vizitat anul asta si mi-au placut strasnic.
1.manastirea barsana
2.manastirea sapanta peri si cimitirul vesel de la sapanta, cea mai inalta constructie de lemn din lume
3.biserica din ieud deal, cea mai veche manastire din lemn care se mai pastreaza 1364
4.muzeul tarancii din dragomiresti
5.memorialul durerii din sighet
6.covoarele vopsite in culori vegetale, naturale de la botiza
7.cascada cailor de la borsa(superba, pana la ea urci vre-un km cu telescaunul si vezi toate frumusetilor m-tilor rodnei)
8.centrul de ceramica dacica de la sacel, si centrul sculptorului.tot in sacel
9.mocanita
10.izvorul alb al izei.

daca esti o iubitoare de natura, de munte, de traditii o sa iti placa foarte mult.

poate reusesc sa pun si niste poze pe pagina mea :)
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote