View Single Post
  #27  
Vechi 02.03.2011, 19:35:47
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
La Facultatea de Teologie Ortodoxa din Alba Iulia va avea loc maine , 3 martie , o seara duhovniceasca dedicata parintelui Arhimandrit Teofil Paraian . Intalnirea este organizata de Arhiepiascopia Ortodoxa de Alba Iulia si ASCOR Alba Iulia .SEARA duhovniceasca va incepe la ora 18:00 in Aula " Dumitru Staniloae ", si are ca titlu : << Repere pentru o viata duhovniceasca recomandate de Parintele Teofil >>. Aceasta manifestare se doreste sa fie un omagiu adus Parintelui Teofil in chiar ziua sa de nastere , 3 martie 1929 .
Multumim, Cristi draga, tu vii intotdeauna cu vesti frumoase, dar eu sunt sceptic ca Ortodoxia blanda, asa cum o promova Parintele Teofil, mai are vreun viitor. Acum se promoveaza ortodoxia scrasnita, ortodoxia declamata si incrancenata, sfantul cu centura si pistolet si ortodoxul cu ciomaga la purtator. Parintele Teofil era exponentul cel mai bun al ortodoxiei blande, al unei ortodoxii a bunatatii si a bucuriei. Tinerii de azi se vor luptatori, bataiosi, duri, dar daca se poate cu altii nu cu ei insisi sau cu pacatele lor. Am observat, insa, cu durere, ca lucrul acesta nu se intampla numai in ortodoxie, ci in toate cultele si confesiunile. Se produce o radicalizare, o talibanizare, o incrancenare pe toate fronturile religiilor. Toti se pregatesc sa se elimine reciproc, si asta cred ca e un semn care spune ceva celui ce isi mai face timp sa stea calm si sa observe. Toti sunt prinsi de o fervoare a adevarului absolut si toti sunt convinsi nu numai ca adevarul e doar la ei, ci si ca la ceilalti e doar minciuna si inselare. Credinta blanda va apune incet, incet si locul ei va fi luat de credinta incrancenata.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote