View Single Post
  #30  
Vechi 02.03.2011, 20:53:18
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
Īn prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
dar eu sunt sceptic ca Ortodoxia blanda, asa cum o promova Parintele Teofil, mai are vreun viitor. Acum se promoveaza ortodoxia scrasnita, ortodoxia declamata si incrancenata, sfantul cu centura si pistolet si ortodoxul cu ciomaga la purtator. Parintele Teofil era exponentul cel mai bun al ortodoxiei blande, al unei ortodoxii a bunatatii si a bucuriei. Tinerii de azi se vor luptatori, bataiosi, duri, dar daca se poate cu altii nu cu ei insisi sau cu pacatele lor. Am observat, insa, cu durere, ca lucrul acesta nu se intampla numai in ortodoxie, ci in toate cultele si confesiunile. Se produce o radicalizare, o talibanizare, o incrancenare pe toate fronturile religiilor. Toti se pregatesc sa se elimine reciproc, si asta cred ca e un semn care spune ceva celui ce isi mai face timp sa stea calm si sa observe. Toti sunt prinsi de o fervoare a adevarului absolut si toti sunt convinsi nu numai ca adevarul e doar la ei, ci si ca la ceilalti e doar minciuna si inselare. Credinta blanda va apune incet, incet si locul ei va fi luat de credinta incrancenata.
Har, smerenie si jertfa de sine.
Ai mare dreptate in ce spui, din punctul meu de vedere. E foarte deprimant ce se intampla.Aceasta atitudine agresiva,atotstiutoare,cu ciomaga la purtator cum bine spui, indeparteaza lumea de Adevar.

Eu cred aceasta este cea mai periculoasa capcana a diavolului! Ii culege tocmai pe cei mai inversunati in credinta si care uita in incrancenarea lor, cea mai importanta porunca a lui Dumnezeu :SA ITI IUBESTI APROAPELE!

Parintele Teofil cred ca TREBUIE sa ramana un reper al ortodoxiei,tocmai pentru blandetea,permisivitatea viziunii si mai ales, pentru toleranta si iubirea de oameni, pe care le-a avut si le-a manifestat pana in ultima clipa a vietii sale.

Atata timp cat mai exista oameni iubitori de Dumnezeu, care prin smerenia si blandetea lor sunt capabili sa transmita mesajul divin,iar prin iubirea lor de oameni pot mangaia si indruma suflete ratacite, am speranta ca acea credinta blanda de care vorbesti, n-o sa dispara niciodata!

Doamne ajuta!

Last edited by Melissa; 02.03.2011 at 20:56:48.
Reply With Quote