View Single Post
  #56  
Vechi 03.06.2011, 00:56:30
ALEXANDRU ANASTASIU's Avatar
ALEXANDRU ANASTASIU ALEXANDRU ANASTASIU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit O mică observație, după Sfânta Evanghelie

Citat:
În prealabil postat de vinerea13 Vezi mesajul
Recunosc ca nu am rabdarea de a va citi chiar toata polologhia si toate blasfemiile.

Spre cunostinta dumnevoastra: Isus = Iisus = Iesous = Jesus Christ = Mesia = Fiul lui Dumnezeu = Domnul si Mantuitorul meu. .
E vorba de aceeasi persoana. Nu Osia, nu Antihrist, nu Bau-bau, nici Stalin, nici Mos Craciun .

In rest, recunosc ca sunteti mai bun decat mine si la limba greaca si la engleza si la exprimari academice si la orice altceva.
Recunosc si apreciez.

Doresc doar sa va indemn sa va lasati de blasfemii. Isus NU este antihrist. Este Dumnezeul cel adevarat. Si daca veti continua in a-L necinsti pe Dumnezeu (numindu-l antihrist) s-ar putea sa aveti probleme.

Dar eu va doresc binecuvantari...
Evr.7:7. Fără de nici o îndoială, cel mai mic ia binecuvântare de la cel mai mare.

Așadar, noi Ortodocșii având 1978 de ani de la înființarea de către Domnul și Dumnezeul nostru Iisus Hristos, la cincizecimea din anul 33 a Bisericii noastre, nu putem lua binecuvântare, (chiar dacă ar avea, dar nu o are), de la penticostali, care au doar 100 de ani, fiind înființați de predicatorul baptist Carol Parham la data de 3 ianuarie 1911.
Vârsta lor fragedă, deși veche după rătăciri, și originea lor în om iar nu în Dumnezeu, ne arată că nici n-ar putea înțelege teologia autentică apărată cu sângele atâtor Sfinți Mucenici de-a lungul istoriei miilor de ani, în care Domnul Hristos împărățește cu noi, îndulcindu-ne mai presus de minte cu minunatul Său nume de Iisus.

(Exemplul dumneavoastră este grăitor, neputând nici măcar să parcurgeți cu mintea cele citite nici decum să le înțelegeți).

Iar dacă nu înțeleg numele de Iisus de unde să aibă binecuvântare, care numai prin numele Lui vine.
Dacă vreți adevărate binecuvântări, fiți serios, studiați Biblia originală - nu a lui antihrist, cereți cu ardoare lui Dumnezeu să vă descopere adevărul și când l-ați descoperit veniți la Biserica Ortodoxă, singura ce poate da Binecuvântări fiind și singura ce se străduie să păstreze nealterat adevărul, după cum vedeți până și în cel mai mic amănunt cum ar fi de pildă numele Iisus. Mic la arătare dar uriaș la înțeles care răstoarnă toată înțelegerea.

Succes la dobândit Binecuvântarea lui Iisus.
__________________
1Ioan 4:1
Iubiților, nu dați crezare oricărui duh, ci cercați duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulți prooroci mincinoși au ieșit în lume.


SF. MARCU ASCETUL: "Atâta adevăr se află în spusele cuiva câtă siguranță îi dau smerenia, blândețea și dragostea"

Acum este publicată și viața (audio) Bătrânului care mi-a lămurit credința în iubire, aici:
Fratele Traian Bădărău (Tătăică)

Pentru cine dorește să fie ctitor la Catedrala Mântuirii Neamului, iată legătura.

Last edited by ALEXANDRU ANASTASIU; 03.06.2011 at 01:05:14.
Reply With Quote