View Single Post
  #68  
Vechi 09.11.2018, 16:18:01
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.966
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Am vazut ca l-ai citat pe parintele Constantin Necula si pe celalalt subiect, nu e tocmai cel mai bun exemplu. Am urmarit multe din interviurile si articolele parintelui, este un parinte care a adoptat conceptii ecumeniste, pe care le si propovaduieste in ceea ce spune. Chiar ii jignea intr-un articol pe cei ce sunt "conservatori", adica nu au aderat la iluminismul ecumenist. A incercat sa transpuna in practica ceva din aggiornamento-ul de la catolici (in asta intrand si marturisirea despre orele de rock ascultate zilnic). Dar e posibil ca tinerii ce vor sa fie sau sa devina credicnios sa fie mai atrasi de invataturile ortodoxe decat de varza ecumenista. Iar cei ce sunt atei n-or sa aprecieze mai mult o conceptie diluata cu toate cultele sunt aproape la fel de bune (doar ateii sunt rai, ca asta e ideea unuia ce are aceste conceptii).
L-am auzit într-o altă emisiune că va renunța la tot felul de frățietăți dubioase cu oameni care nu apreciază mesajul Bisericii cred că se referă la atei .

Despre rock spunea că ascultă noaptea rock fm, pentru că ar scrie târziu în noapte și muzica respectivă îl ajută să fie treaz.

Mărturia cu rockul a venit într-o perioadă fierbinte pentru Biserică momentul Colectiv când în Sibiu, București se înjura împotriva Bisericii, în București s-a dat cu pietre în geamurile Bisericii de către gloate, a venit ca o detensionare, ca să ridice un val de tensiune .

Am văzut că pr. Necula nu e gustat deloc de mulți, o să încerc să nu citez niciodată lucruri ecumeniste sau dubioase de la el.

Mie mi se pare că omul are un stil aluziv și codificat de a răspunde, de fiecare dată când îl reascult parcă înțeleg ceva nou la el, zici că e un poet simbolist sau un rapper de calibru la cât subtext pune în unele fraze și cugetări.

De fiecare dată mă gândesc, oare ce o zice, la cine s-o referi, el răspunde tuturor provocărilor cu care se confruntă în mod aluziv.

E foarte conectat prin facebook la onegeuri, voluntariat, îi observă nemijlocit și le știe pârghiile, s-a implicat știe ce stă în spatele statisticilor de violență domestică, consum de alcool și felul cum sunt ele manipulate pentru a induce românilor demoralizarea și sila de a fi român.

La început conferințele lui par a fi o hlizeală tâmpă, dar chiar poate face oricine experimentul acesta, să-l asculte live într-o atmosferă în care decorul poate fura și după, să-l reasculte pe youtube, la rece, ca să vadă cât a înțeles, s-ar putea la replay să înțeleagă mai mult și mai departe peste unele zâmbete și aplauze.

Mie mi se pare un filon omiletic acest om, cu excepția derapajelor e un doctor al cuvintelor, raza mesajelor lui atinge un unghi mult mai mare de pastorație.
Chiar faptul că mulți îl dezabrobă înseamnă că mesajul lui a ajuns și la ei.

Personal nu-l văd ca pe un trădător ci ca pe un bărbat care pune umărul pentru țară în momentele grele, cum a fost scoaterea obligativității Orei de religie, Scandalul Colectiv, Referendumul pentru Familie, dacă a greșit o face dintr-o dragoste față de partea eclezială și e tributar academismului ecumenic de aici i se trag unele ieșiri ecumeniste.

Dar nici aici nu știm dacă sunt simple călătorii, discuții și consultări, nu spun că e un om perfect, e cam singurul care are curaj să le dea replica onegiștilor de tot felul.

Nu știu dacă pr. Necula e pentru oricine, pentru cei lămuriți în credință cred că nu e nociv, pentru că ei știu să discearnă, doar cei căldicei s-ar putea tulbura de el.

Lumea ar putea zice că e bădăran, dar la cum i se vorbește pe facebook, cum e înjurat și pe stradă de către unii oameni care sunt nesimțiți, răspunsul lui e mult edulcorat.

Mna mi-am spus părerea la cât am văzut până în acest moment, e posibil să fie greșită.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote