Subiect: Istorii cu talc
View Single Post
  #611  
Vechi 15.02.2013, 21:05:40
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Evreul și crucea

Se povestește că un evreu, care avea o prăvălie într-un sat moldovenesc, l-a tocmit odată pe un țăran ortodox pentru a-l duce la oraș cu căruța, pentru a cumpăra ceva marfă. Au hotărât asupra prețului, apoi au plecat la drum.
Dar, pe când încă în sat fiind, au trecut pe lângă biserică. După ce au trecut de biserică, evreul s-a adresat speriat țăranului:
- Bade, oprește, întoarce, că nu mai mergem!...
- Dar ce s-a întâmplat, jupâne?
- Nimic, nimic, dar nu mai merg cu dumneata…
A întors țăranul și, pe când îl lăsa la poartă pe evreu, l-a întrebat ce s-a întâmplat, de ce nu a mai vrut să-și continue drumul.
- Păi cum puteam să mai merg cu dumneata? zise evreul. Ai trecut prin fața bisericii și nu ți-ai făcut cruce. Religia ta îți spune să îți faci cruce, iar dumneata nu-ți asculți religia, iar aceasta înseamnă că ești un om periculos, nu ai teamă de Dumnezeu. Puteai să mă omori într-o pădure și să îmi iei banii!
- Cum așa jupâne?
- Da, eu nu am încredere în dumneata. Dacă nu ai teamă de Dumnezeu, poți face orice, mă pot aștepta la orice de la dumneata!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote