View Single Post
  #30  
Vechi 17.04.2019, 11:21:50
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Măcar știți efectele cafelei în oamenii lipsiți de credință?
Ați băut suficientă cafea să vedeți ce efect are pe voi înșivă?

Pe vremuri eram împotriva consumului de hule, de droguri, de băutură tare, de țigări, de cafea... pentru a asculta de Hristos, pentru a-ți curăți viața.

Astăzi încerc să rabd mustrarea, cearta, propria mea îndoială, necredință și dorință de viclenire și înavuțire îngrijorată pentru ca răbdarea să rodească speranță. Deci mă străduiesc cu Domnul să-mi rabd și hulele, eresurile, mândriile, lăudăroșeniile și vedeniile, drogurile, țigările, băutura tare, cafeaua, munca în zadar și slava de la oameni pentru ea.

Dar știe cineva ce efecte negative are cafeaua (cofeina) sau ceaiul (teina) în omul necredincios pe termen scurt sau pe termen lung? Sigur că are și efecte pozitive, dar pe cele negative le știți când recomandați cuiva cafea, lucru care poate degenera în exces de cafea sau în dependență?

Vi le pot spune din nou dacă ați uitat efectele, dar n-aș vrea să zică cineva că vreau și eu să dărâm threadul și inițiativa unor oameni buni și binevoitori care iau exemplul celor de pe muntele Athos care servesc vizitatorii și pelerinii cu cafea.

Deci domnilor cunoașteți efectele cafelei și al ceaiului negru în omul necredincios?

Ca să nu le strecori oamenilor îndoiala și neîncrederea în mâncarea și beutura lor nu înseamnă că ar fi bine să le recomanzi babilonul tuturor mâncărurilor și băuturilor gLhumii devenind insistent și plin de oferte patronate de ortodoxie.

Eu nu recomand nici credincioșilor cafeaua sau ceaiul tare!.. ci sunt pentru evitarea consumului de orice lucru ce vine de la gLhume și de la noi înșine pentru că este scris creștinilor: ''lepădați și biruiți lumea!''

__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 17.04.2019 at 11:58:54.
Reply With Quote