View Single Post
  #11  
Vechi 25.06.2010, 19:03:42
52ZIZO 52ZIZO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.06.2010
Locație: Japonia
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit Cine va fi osandit?

Ma macina gandul de a nu fi mantuita, asa cum vedeti si din cealalta discutie a mea postata zilele trecute pe forum.
Asa a spus Domnul Isus Hristos in Evanghelia dupa Marcu capitolul 16/15,16 cand trimitea pe cei 11 ramasi cu el sa propovaduiasca Evanghelia:
"15. Și le-a zis: Mergeți în toată lumea și propovăduiți Evanghelia la toată făptura.
16. Cel ce va crede și se va boteza se va mântui; iar cel ce nu va crede se va osândi."

Avand in vedere ca nasii care m-au botezat nu au ramas drept credinciosi,( el si-a gasit o amanta iar nasa s-a apucat de consumat alcool in exces) si nici nu m-au invatat nimic despre credinta pentru ca s-au destramat de noi toti, am o intrebare: Dupa cele ce spune Domnul Isus la cine se refera ca va fi osandit, la nasi care nu au crezut? Nu, nu cred, zice clar ca cel ce credea in Evanghelie in urma propovaduirii, urma sa se boteze, atunci cel ce nu credea nu se boteza si era osandit! Atunci cand m-au botezat...EU trebuia sa cred!! Ceva nu e clar. Ajutati-ma sa inteleg, vine asa:
1)credere>botezare>esti mantuit
2)NU crede>nu se boteaza>va fi osandit
Cine va fi osandit?? Sau....nu tre sa inteleg asa ceea ce a zis Mantuitorul nostru? va multumesc anticipat pentru timpul acordat si pt raspunsurile voastre mult asteptate. Violeta