View Single Post
  #14  
Vechi 25.06.2010, 20:32:59
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 52ZIZO Vezi mesajul
Ma macina gandul de a nu fi mantuita, asa cum vedeti si din cealalta discutie a mea postata zilele trecute pe forum.
Asa a spus Domnul Isus Hristos in Evanghelia dupa Marcu capitolul 16/15,16 cand trimitea pe cei 11 ramasi cu el sa propovaduiasca Evanghelia:
"15. Și le-a zis: Mergeți în toată lumea și propovăduiți Evanghelia la toată făptura.
16. Cel ce va crede și se va boteza se va mântui; iar cel ce nu va crede se va osândi."

Avand in vedere ca nasii care m-au botezat nu au ramas drept credinciosi,( el si-a gasit o amanta iar nasa s-a apucat de consumat alcool in exces) si nici nu m-au invatat nimic despre credinta pentru ca s-au destramat de noi toti, am o intrebare: Dupa cele ce spune Domnul Isus la cine se refera ca va fi osandit, la nasi care nu au crezut? Nu, nu cred, zice clar ca cel ce credea in Evanghelie in urma propovaduirii, urma sa se boteze, atunci cel ce nu credea nu se boteza si era osandit! Atunci cand m-au botezat...EU trebuia sa cred!! Ceva nu e clar. Ajutati-ma sa inteleg, vine asa:
1)credere>botezare>esti mantuit
2)NU crede>nu se boteaza>va fi osandit
Cine va fi osandit?? Sau....nu tre sa inteleg asa ceea ce a zis Mantuitorul nostru? va multumesc anticipat pentru timpul acordat si pt raspunsurile voastre mult asteptate. Violeta
draga Violeta

iarta-ma te rog ca ti-am dat ieri un raspuns poate prea complicat. se pare ca nu ai inteles prea mult.
nu-i nimic.
dintre toti cei care traim pe pamant, inca nimeni nu e mantuit. Mantuirea e o treaba de lunga durata, tine toata viata, e ca o scara pe care ai de urcat. iar botezul e doar prima treapta.

faptul ca esti botezata nu inseamna automat ca esti mantuita si ca nu mai trebuie sa faci nimic ca oricum ajungi in rai. nu, nicidecum.

Hristos a zis " cel se va boteza si se va mantui" , adica celui ce se va boteza i se va sterge pacatul stramosesc si va primi harul care il va ajuta sa faca fapte bune, sa-si sporeasca credinta si asa se va mantui.

chiar daca atunci cand ai fost botezata, nu aveai habar de credinta, asta nu inseamna ca botezul nu e valabil.

e foarte valabil, in sensul ca ti s-a sters pacatul stramosesc. credinta e si un dar de la Dumnezeu dar si o alegere a ta personala.
nu are importanta faptul ca nasul are anumite pacate. asta il afecteaza pe el.

pe tine te afecteaza pacatele tale pe care le-ai facut dupa botez dupa ce ai crescut.
acestea se sterg si se iarta prin Spovedanie - prin cainta si dezlegare de la Hristos.
asta, bineinteles daca tu ai credinta.
mantuirea ta depinde in primul rand de colaborarea ta personala cu Dumnezeu.
ce tine de Dumnezeu, e ca si rezolvat, restul depinde de apropierea ta prin rugaciune de El si de faptele tale pana la sfarsitul vietii.

incearca sa iei legatura cu un preot
Doamne ajuta!