View Single Post
  #16  
Vechi 12.05.2009, 19:45:06
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Cei care afirmati atat de vehement ca este pacat sa schimbi duhovnicul, puteti sa ne spuneti unde scrie lucrul asta? Si mai intai unde scrie cum iti gasesti duhovnicul si cine poate fi duhovnic.
Eu am citit zilele astea, poate chiar pe site-ul acesta, ca trebuie o slujba speciala pentru ca cineva, preot, sau monah, sa fie duhovnic.
Dar noi de unde stim care preot si care monah ar aceasta slujba facuta? Cum putem sa-l verificam?
Iertati-ma dar caut de mult timp informatii in legatura cu duhovnicul pentru ca nu inteleg cum sa ajung la unul, cum trebuie sa fie, cum ma poate ajuta etc. Nu prea este scris clar nicaieri, niste reguli simple, concrete.
Poate cei ce studiaza teologia sa stie.
Am impresia si ca nu oricine, orice preot, nu poate fi duhovnic, sufleteste si spiritual vorbind. Daca nu intelege omul si nu se pricepe sa-l ajute, nu poate fi duhovnic, oricat ar fi de bun teolog. Una este lucrul cu Dumnezeu si alta lucrul cu oamenii. Si daca nu poate asta, atunci trebuie schimbat, altfel chinuie sufletul oamenilor fara rost.
Trebuie sa gasim undeva astfel de informatii.
Nu inseamna ca daca te spovedesti la cineva el este chiar duhovnicul tau. Duhovnicul este intr-adevar cu un grad mai sus, este un parinte spiritual. Daca tu nu poti avea incredere in el, cum sa-ti fie parinte spiritual?
Se scrie asta prin cartile de rugaciune, dar nici eu nu am gasit sursa in rest. Poate vine de la regulile calugaresti.
Oricum, si acolo se spune ca nu poti sa-l schimbi 'fara motiv intemeiat'.
Reply With Quote