Subiect: Omule, incotro?
View Single Post
  #19  
Vechi 07.12.2014, 01:21:29
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Păi uite, un moment sporadic binevenit este si sărbătoarea Crăciunului.
Zici tu că e usor de initiat o asemenea actiune? N-am văzut până acum să se miste nimic aici pe forum, si rămân la părerea că un grup cât de cât organizat ar putea face mai mult decât fiecare individual. Chiar si spiritul în sine cred că ar fi altfel, mai ridicat. Dar în fine, face fiecare cum crede, bine ar fi ca măcar acea sacosă să ajungă pe la câteva usi necăjite.
Din intamplare astazi deja am primit semnale indirecte ca... lumea deja se misca la modul individual. Dumnezeu lucreaza. Nu am nimic personal cu grupurile organizate, dar in astfel de cazuri apar multe piedici: suspiciunea, fuga de responsabilitati delicate cand dintr-o simpla neintelegere (vrajmasul nu doarme) se ajunge la cearta si suparare pana si cu cei pe care ii considerai de buna-credinta, distanta dintre useri si "preferintele" speciale... si cate si mai cate, cand cel ce ar fi dispus sa se implice ajunge sa regrete profund si sa-si promita solemn ca n-o s-o mai faca pe viitor. Si-apoi ce nevoie avem de sume mari? Sa ajunga, unde? Prin decizia cui? Cati ar fi astfel neindreptatiti? NU. Fiecare traieste unde traieste. Daca vrea, gaseste el o vaduva, un batran/batrana cu pensie minuscula, un om bolnav, o familie cu multi copii, etc. Din saracia lui, face cum poate si reuseste cumva sa rezolve intelegerea cu Dumnezeu, fara sa stie nimeni, nici cu cat a contribuit, nici ca putea da mai mult la conditia lui, nici ca mai bine n-ar mai fi dat, la cat de carcotas a fost!... Iar... pentru cei din diaspora, care raman acolo de sarbatori... sunt totusi enorm de multe sanse. Sunt convins ca de vot au zbarnait telefoanele sa spuna celor dragi... pe cine sa voteze. Si acum la fel: "Mama, iata, va trimit niste bani separat. Cu ei cumparati cele de trebuinta si mergeti la saracii pe care-i stiti. Va rog, nu uitati. E dorinta noastra speciala!" Nu cred ca este o bucurie mai mare pentru un parinte cand vede ca puiul lor e un om bun!...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote