View Single Post
  #36  
Vechi 21.08.2015, 16:07:03
Catalin30 Catalin30 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.08.2015
Mesaje: 9
Implicit

AlinB, in primul rand imi cer scuze ca te-am poreclit AlexB :)
Acum sa trecem la subiect.

Citat :
"Si totusi, fara sa consimta el, o sa-i oferi o anume educatie poate chiar si o orientare politica."

Intradevar, copilul primeste o anumita educatie de la familie, deoarece aceasta il ajuta concret in viata, pe cand religia nu il ajuta concret cu absolul nimic.
Nu este adevarat in privinta orientarilor, spre ex. , cati copii au tatii fani ai unei echipe, iar copii au ca favorita alta echipa ? Destul de multi...
Desigur, copilul este oglinda parintilor, de aceea este cel mai probabil ca acel copil sa aiba principii de viata asemanatoare cu parintii, dar aceasta se va intampla cand creste si gandeste pentru el . Cand este mic si nu stie decat sa manance si sa faca pe el , nu poti spune ca are anumite preferinte.

Citat :
"Vezi ca amintirile vagi joaca feste logicii.
Ca sa nu mai zicem de actiunea aventuroasa de a deriva invataturi dogmatice din biblie cu cvasi-zero baze teologice"

Spune-mi te rog unde sunt amintirile vagi care joaca feste logicii ? De unde stii ca am cvasi-zero baze teologice ? Ce a fost gresit in enuntul pe care l-am facut ?

Citat :
"De ce? Nu stie cand altcineva ii face un rau sau ii face un bine?
Daca nu e pregatit sa scrie eseuri pe marginea ideilor de bine sau de rau nu inseamna ca nu le cunoaste."

Nu este adevarat, mi-ai intors acea afirmatie la 180 de grade. Este o foarte mare diferenta intre a face sau sau a i-se face rau . Spre exemplu, copilul cand are 2 ani daca impinge in alt copil in parc si il da cu capul de asfalt, nu realizeaza gravitatea faptei . Il poate impinge din alte considerente, nu de a-i face rau. Dar daca primeste o palma, realizeaza ca este rau pentru el pentru ca il doare.


citat :
"Cred ca si in cel mai marunt judet din tara asta sunt cel putin 10 oameni care se pot lauda cu acelasi lucru..."

Este foarte posibil sa fie cel putin 10 firme in fiecare judet care castiga la fel de mult sau chiar peste. Dar acele firme platesc impozite.
Ma bucur ca nici tu nu esti de acord cu aceasta catedrala...

citat :
"N-ai vrea sa raportam nr de locuinte la nr de locuitor si sa avem pretentia ca fiecare cetatean sa aiba spitalul sau?..."

Nu vreau sa raportam nr. de oameni la numarul de spitale, dar tu ai raportat numarul de biserici la numarul de oameni . Totusi, exista un sat in care sunt 28 de biserici ! Nu stiu ce sa fac, sa rad sau sa plang.

La capitolul Africa/prezervative, nu stiu unde ai gasit acel studiu in care spune ca unul din cinci prezervative esueaza. Imi este foarte greu sa cred asa ceva, te rog lasa-mi un link cu acel studiu.

citat:
"Din pacate asta arata capacitatea ta limitata de a intelege religia.
Religia ofera in primul rand un sistem moral, nu doar o cladire.
Un sistem moral e vital pentru buna functionare a societatii."

TOTAL GRESIT !!!
Religia nu ofera un sistem moral, societatea din care facem parte ofera sistemul moral. De ex : este moral sa fii canibal ? Desigur ca nu este normal , dar anumite triburi, nu stiu daca mai practica asa ceva, dar cu siguranta practicau canibalismul. Pentru ei era moral sa isi manance parintii dupa ce au ajuns la o anumita varsta si nu mai aveau nici un folos pentru acel trib. Sau,un alt exemplu mai de pe la noi. Acum 100 de ani, in romania era moral ca o fetita de 13 ani se se marite cu un barbat de 30 de ani , acum desigur ca nu este moral.
Moralitatea nu ti-o da o carte, moralitatea o primesti de la societate.
Ai spus foarte bine in ultima afirmatie ca un sistem moral ajuta la buna functionare a societatii. Daca nu am fi avut moralitate cu mult inainte sa apara religia, noi nu am mai fi ajuns aici ca civilizatie.
Tot la capitolul moralitate, dar o moralitate mult mai primara, sa stii ca au si cimpanzeii . Cimpanzeii au citit biblia sau stiu ceva de dumnezeu ?
Poate o sa ti-se para absurda ultima afirmatie dar daca nu ma crezi , cauta pe net " experiment moralitate cimpanzei"
Nu trebuie sa citesti cele zece porunci pentru a sti ca " Sa nu ucizi !" este imoral !

citat: Dumnezeu nu are nevoie de nimic de la oameni.
E o fiinta autonoma, atotputernica, nemuritoare prin esenta sa.
Omul in schimb, pentru a-si valorifica umanitatea are nevoie de Dumnezeu.
De fapt si de drept nu omul serveste pe Dumnezeu ci este exact invers.

La acest raspuns, trebuie sa iti raspunda Mihnea Dragomir, el a facut acea afirmatie.
Dar as putea aduga ca pentru a-l servi pe dumnezeu( asta pentru cei care cred, iar cei care nu cred ajuta din alte considerente ), mi-se pare mai normal sa iti ajuti semenii pentru a ajunge la el, decat sa investesti in cladiri.

citat :
"Sau poate tu crezi ca ai inteles ceva cand de fapt trebuia sa intelegi altceva."

Eu cel putin am avut rabdarea sa il urmaresc pana la capat si sa trag anumite concluzii.

citat:
"Daca totusi omul vede bine lucrurile, rugaciunea este ascultata. In balanta lucrurilor care ar putea lua mai multe directii, rugaciunea (nu a oricui, oricum si orice fel) are greutatea ei si poate determina un anumit curs al lucrurilor."

Nu cred ca poti vedea lucrurile gresit in a te ruga sa iti fie salvat copilul de la chinuri inimaginabile urmate de moarte. In momentul de fata, in fiecare an peste 9 milioane de copii mor din anumite motive ( exista studii care atesta acest fapt ). Crezi ca rugaciunile oamenilor de langa acei copii nu sunt juste si nu sunt vazute corect ?

citat :
"Daca insa omul vede rau in ceea ce se roaga, sau exista variante mai bune, chiar daca pe moment pentru om par mai rele, lucrurile iau o alta intorsatura."

Revin la ce am scris mai sus, ce varianta poate fi mai buna decat chinuri urmate de moartea unui copil ? Daca imi spui ca dumnezeu are o varianta mai buna pentru el, asa ca decide sa nu asculte rugaciunea, atunci am dreptate. Rugaciunea nu are valoare in fata lui dumnezeu.

Este foarte logic ce am scris, nu inteleg logica ta in premisele pe care ai mers mai sus.

Intradevar, rugaciunea poate avea efectele ei benefice, deoarece te poate ajuta sa te concentrezi mai bine asupra anumitor probleme, dar acelasi lucru il face si meditatia. Cea din urma nu are legatura cu dumnezeu .

A doua porunca este : Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor.
Spune-mi te rog, toti oamenii care se duc la biserica, ce fac ? Se inchina la icoane (chip cioplit) si le pupa. Ce este gresit aici ?
Desigur, veti spune ca oamenii nu se inchina la icoana in sine, ci la dumnezeu. FOARTE FALS, majoritatea se inchina la icoana. A fost facut un studiu in acest sens, voi cauta link-ul si il voi trimite. Atunci, acest fapt, ca exista icoane, face oamenii si mai confuzi pentru a ajunge spre portile raiului.
Dumnezeu are nevoie de intermediari pentru a ajunge la el ?
Aici nu ma refer doar la icoane, ci la intreaga institutie in sine si tot ce contine ea.

Continuare in urmatorul post. Nu ma lasa sa scriu mai mult de 10000 de caractere :))
Reply With Quote