Subiect: Dumnezeu exista
View Single Post
  #22  
Vechi 04.03.2010, 22:35:41
sofia_78's Avatar
sofia_78 sofia_78 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Implicit

Draga Antonio,

Nu-mi gasesc cuvintele sa-ti raspund efectiv, nu stiu cum s-o dau ptr ca am simtit o mare frustrare in cuvintele tale, ura chiar pot spune si o dorinta efectiva de a-ti impune cu forta parerile tale, aducand drept argumente niste citate (eu cred ca multe fabricate de stilisti ptr a-i tine pe membri acolo, ma refer la citatele scrise de Sfinti Parinti din Muntele Athos).

Cred ca toti am realizat ca esti stilist, asta este treaba ta ca nu noi vom raspunde ptr tine si ptr faptele tale, dar nu vad duhul blandetii in cuvintele tale, duh dupa care ne recunoastem noi intre noi crestinii care beneficiem de Duhul Sfant, se spune ca pomul dupa roadele sale il recunosti.

Inainte de a raspunde unui mesaj, politicos este sa citesti acel mesaj, ai deschis tu oare site-ul pe care ti l-am trimis al Manastirii Pantokratoros din Sfantul Munte Athos, site care are drept scop inlaturarea tuturor ereziilor din credinta ortodoxa, site la dezvoltarea caruia participa TOATE!! manastirile din Sfantul Munte Athos, inclusiv Vatopaidi, Marea Lavra etc? Ai citit tu acolo pe acel link, nu citate adunate de prin site-uri stiliste, ci pozitia OFICIALA a Sfantului Munte Athos legat de catolicism, protestantism, budism, yoga, hinduism, iudaism, islamism, STILISTI!! ? Toti la un loc sunt considerati eretici, si acolo sunt date ARGUMENTE!! o gramada legata de minuni Dumnezeiesti inregistrate in Sfantul Munte Athos demonteaza orice alta intrebare sau pozitie personala cum ca ar mai exista MACAR PUTIN! Duh Sfant in aceste biserici. Pozitia Sfantului Munte Athos, in care intra NEGRU PE ALB, e un link intreg despre Stilisti separat, cu minuni si cu citate din Sfinti Parinti, si apoi pozitia Sfantului Munte sa "va feriti ca de foc de stilisti ca va pierdeti mantuirea", Sfinti care-au fost rapiti la cer cu duhul in timp ce cereau raspuns la intrebarea daca cei cu calendar nou sunt eretici sau si-au pierdut mantuirea sau Duhul Sfant, si daca nu-i mai bine sa treaca la stilisti, si asta este pozitia Sfantului Munte Athos dragul meu, sa ne ferim de stilisti ca de foc ca ne pierdem mantuirea.

Vezi tu, Biserica Ortodoxa Romana sau Greaca n-a pierdut Duhul Sfant din Sfintele Taine, asta spune si Sfantul Munte Athos, ci a ramas la fel, pe cand Sfantul Munte Athos spune in "Declaratie contra Ecumenismului" si pe tot parcursul acelui site, ca nu exista urma de indoiala ca toate celelalte biserici crestine sau nu (inclusiv stilistii) au pierdut ORICE!! urma de Duh Sfant din Sfintele Taine, iar acest raspuns dupa cum stii si tu il obtin prin mari posturi, rugaciuni si cercetari foarte atente, acolo ei sunt rupti de lume, unii stau prin pustie, prin paduri, ei nu "mangaie" cu vorbe orgoliul nici unui Patriarh, ei spun ADEVARUL si numai adevarul, ptr ca scopul lor singur e mantuirea si-atat, si ce spun e bun spus si cercetat.

Tu esti liber sa crezi orice, dar eu sa fiu in locul tau as cerceta si partea cealalta, mergi tu cu ochii tai in Muntele Athos si intreaba, scrie pe email pe site-ul pe care ti l-am trimis al Sfantului Munte Athos si intreaba TU, nu ce gasesti pe-aici pe site-ul stilistilor, si-o sa vezi cu ochii tai raspunsul lor, gandeste-te ca e o problema serioasa aici, e vorba de mantuirea ta vesnica nu de o intrebare gen daca sa port fusta pana la genunchi sau pana jos.

Ca intr-adevar calendarul nu a fost bine c-a fost schimbat asta-i altceva, ideea e alta, Patriarhiile au ramas in comuniune, si Rusa si Greaca si Romana si Sarba, asta-i ideea, n-a fost schisma cum au facut catolicii de s-au rupt si-au plecat, sau Stilistii, nu stiu cum sa ma exprim ca sa intelegi, scrie la acesl site si sunt sigura ca te vor lamuri categoric, e ca si cum o familie are 5 membri, unul face un pacat si alege sa traiasca singur sa plece, altul face un pacat dar ramane in sanul familiei si e iertat si familia merge mai departe intreaga fara pedepse, ca la spovedanie, unii din mandrie nu se spovedesc si aleg sa se lupte singuri cu viata, altii raman langa biserica si fac ascultare si chiar de gresesc se impartasesc prin ascultarea pe care o fac, nu stiu cum sa-ti explic. Daca Ierusalimul, Rusii etc, sunt in comuniune cu noi, ne primesc la Sfanta Spovedanie daca mergem la ei, ba ne si impartasesc, daca mergem in Sfantul Munte Athos primim impartasanie acolo, pai un catolic se poate impartasi acolo? Un stilist se poate impartasi in situatia in care Sfatul Munte Athos a emis o pozitie clara ca stilistii sunt la un loc cu ereticii si catolicii? Citeste, documenteaza-te pe ambele cai, nu doar pe una. S-or putea impartasi daca nu spune ca e la stilisti ci spune ca e la rusii din Romania sa zicem, dar stii si tu ca impartasania astfel e foc ptr cel ce o primeste.

Calendarul nu e un idol in sine, ci e facut un idol de catre stilisti, ptr ca (asa zice pe site-ul Sfantului Munte Athos) ca stilistii au impresia ca-i mantuie calendarul, ci ce te mantuie e ascultarea, oare pe Maria Egipteanca care a stat in pustie 50 de ani ptr ca a realizat pacatele sale pe cand era prostituata si n-a avut nici biserica acolo, nici calendar, dar la sfarsit la adus Domnul la ea prin rugaciunile ei fierbinti pe Sf Staret Zosima sa o spovedeasca (ca nu se spovedise niciodata in viata) si sa o impartaseasca, a dobadit sfintenia, ascultarea mantuie, ca ea saraca acolo nici sarbatorile nu stia cand sunt, dar a venit la ea preot ortodox (in sensul ca era biserica crestina veche) si i-a dat Sfintele Taine si asta a mantuit-o, pai daca chema un preot rupt de biserica (Domnul n-a ingaduit asta) nu era in van toata pocainta sa? ca eretici erau si-atunci.

In pustiul egiptului traiau pustnici cu gramezile, botezati si care faceau ascultare de biserica, unii mergeau duminica de duminica la biserica sa ia Sfintele Taine, faceau ore pana la cea mai apropiata biserica, altii am citit in Pateric ca aveau rugaciunea inimii si erau o flacara a Duhului Sfant ei insisi si mergeau rar Duminica ptr ca erau ore pana acolo, aveau viata de pustinicie in desert in rugaciune necontenita si pocainta dar faceau ASCULTARE fara CALENDAR langa ei, si au ajuns Sfinti, iar schimstaici erau si pe vremeea lor.

Vrei sa-ti spun ca pe vremeea pustinicilor, pana acum 1500 de ani Sfanta Impartasanie se lua intr-o mana luai Sfanta Paine (Trupul Domnului) si intr-alta beai din Cupa Sfantul Vin (Sangele Domnului), asa se facea cateva sute de ani, si acum ptr ca au decis toate Patriarhiile la un loc sa le combine ptr ca e foarte greu sa impartasesti atata lume asa, si unii mai scapa pe jos Painea ne pierdem mantuirea? Nu, ptr ca se face ASCULTARE si nu s-a umblat la DOGMELE bisericesti, la fel daca Sfantul Munte ne spune ca nu conteaza calendarul la mantuire, ca nu noi vom da socoteala ptr el, ci conteaza ascultarea in cadrul bisericii si sa nu ne facem nici o problema din cazuza calendarului ci probleme sa ne facem din cazuza stilistilor, pai ne-ar mai fi impartasit pe noi in Sfantul Munte daca ne considerau eretici?

Pe subiectul asta se poate scrie o carte intreaga, dar iti trebuie ochi sa vezi, citeste pe site-ul Sfantului Munte Athos sa vezi "asa zisele" minuni prosetante de vorbire in limbi, cum sunt posedari demonice, sau aparitiile de la Fatima etc, aparitii dracesti cercetate ANI de calugarii din Sfantul Munte, calugari care si ei sunt vizitati de necurat in forma Maicii Domnului sau a Mantuitorului, dare i au niste metode sa verifice o minune, pe loc, si imediat diavolul pleaca si trosneste ceva suparat.

Stiai ca Pr Arsenie Boca e considera Sfant de Sfantul Munte Athos, cauta site-ul manastirii Vatopaidi si citeste acolo despre Sfantul Parinte Arsenie Boca pe nou.

Ai auzit de parintele Ilarion Argatu, cel mai mare exorcist roman, vazator cu duhul, si mare facator de minuni, care spunea la fel "sa fugim de stilisti ca de ...", ale carui moaste sunt la Suceava si care tot pe nou e? Citeste in viata parintelui cum avea o enoriase foarte evlavioasa care provenea dintr-o familie de stilisti, ea era singura care devenise ortodoxa si tot timpul se spovedea cum ca familia ei ii spune sa treaca la stilisti c-o sa-si piarda mantuirea si ea spunea ca nu se duce nici rupta, si era foarte bisericoasa, pana intr-o zi cand s-a spovedit la Parinte ca ea mai are putin si moare si ii e frica, daca nu se mantuieste, si ca au convins-o rudele si ea de saptamana viitoare o sa treaca la ei, parintele a inceput sa planga si sa-i spuna, mai femeie asta-i coada necuratului ca sa te piarda tocmai acum la final, ca pe toti din familia ta i-a castigat si ea nimic, Dupa ce-a murit, parintele a pus rugaciuni la Domnul vreo 7 zile de post negru si rugaciuni neincetate sa-i arate unde a mers sufletul acelei enoriase, si-ntr-o noapte a venit un inger la dumnealui, si dupa ce a cercetat ingerul (ca si cei din Sfantul Munte, cu rugaciunea inimii, cruce etc, nu era prima data cand se intampla asta), ingerul i-a spus "ai pus rugaciune la Domnul sa-ti arate unde-i sufletul lui X si am venit sa te iau sa-ti arat. Si l-a dus in iad, si acolo a vazut-o pe femeie chinuita rau de niste demoni si cand l-a vazut pe parinte a inceput sa strige, parinte scapa-ma ca uite unde am ajuns."

Eu ma rog de exemplu la Sf Matrona pe vechi si la parintele Argatu pe nou, ambii ma ajuta la fel de mult, efectiv, nu pot povesti in cuvinte ce ajutor mare primesc de la amandoi, si ma rog lucruri diferite (ma rog, ajutor in viata).

Sunt atat de multe lucruri de spus dar as scrie o carte, cel mai bine tu decide singur, dar cerceteaza ce ti-am spus mai intai.

Doamne-ajuta!
__________________
"Bate si ti se va deschide. Cere si ti se va da. Cauta si vei gasi.", Noul Testament
Reply With Quote