Subiect: Dumnezeu exista
View Single Post
  #24  
Vechi 04.03.2010, 23:54:29
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Sofia, lasand la o parte presupusa "frustrare si ura" din partea mea sa trecem la subiect! Ai scris mult, si prost din punctul meu de vedere!

In primul meu comentariu pe acest topic, ti-am pus niste intrebari! Doar vorbareala am primit din partea ta, si nici un raspuns la SUBIECT! Asa ca voi incerca din nou:

1) sursa/documentul unde ai citit ca cei de pe vechi s'au lamentat din cauza "anatemizarii din partea BOR-ului"!

2) sursa/documentul unde Patriarhul Ierusalimului de atunci a afirmat ca'i anatemizeaza!

3) sursa/documentul anatemizarii din partea Patriarhiei Moscovei!

Multumesc!


Imi zici de comuniunea cu Muntele Athos! Dar sa vedem situatia din Muntele Athos: manastirea Esphigmenou nu'l comemoreaza pe Patriarh, schitul Sfantului Basil tot nu'l comemoreaza si nici zilotii din pustie!

Imi zici de "Muntele Athos" ca si cum mi-ai zice de Hristos... vezi ca si ei sunt oameni! De exemplu Manastirea Grigoriu a cenzurat pasaje "politically incorrect" din cartea Sfantului Ioan Iacob, din Ierihon catre Sion!

http://traditiaortodoxa.wordpress.co...-bisericeasca/

Aceeasi neo-athoniti au declarat ROCOR-ul, biserica Sfantului Filaret si Ioan Maximovic si Vladica Averchie SCHISMATICA SI FARA HAR!

http://traditiaortodoxa.wordpress.co...ra-granitelor/

Aceeasi neo-athoniti au fost de acord cu evacurea Esphigmenoului si tu imi vorbesti de "vocea infailibila" OFICIALA ATHONITA! Te rog...


Ce face acum "Sfantul Munte" e sa dea din gura, continuand comemorarea Patriarhului eretic din "iconomie"... Adevaratii crestin-ortodocsi ca cei de la Espghimenou CARE NU'L MAI COMEMOREAZA PE PATRIARH AU FOST SI SUNT PERSECUTATI! AU MURIT PERSOANE LA ESPHIGMENOU DATORITA EMBARGOULUI VRUT DE BARTOLOMEU!

Uite aici ADEVARATUL GLAS ATHONIT:

http://traditiaortodoxa.wordpress.co...-la-esfigmenu/

Eu stiu de Sfinti ca papa Nicholas, sau Haralambie CARE AU FOST DE PARTEA VECHILOR-CALENDARISTI, stilisti cum ii chemi tu, si tu dupa schimbarea calendarului AU FOST DE ACORD CU EI!

Si Sfantul Nicolae Velimirovic cand a fost in Sfantul Munte, N'A VRUT SA LITURGHISEASCA CU INOVATORII DE LA VATOPEDU! Dar si aici vei ramane rece...

Ti-am aratat ca Filoteu Zervakos a dat binecuvantare fiului sau duhovnicesc ca sa mearga la "stilisti"! Dar faci si tu ca mihailt: e un fals!


Iarasi imi zice de ascultare: ti-am mai spus ca ascultarea se face pana la erezie! Aduci in discursul nostru "lingurita", (luata din cartea lui Epifanie); ei bine, eu nu inteleg cum un om normal la cap poate face o astfel de comparatie, intre o inovatie masonica, draceasca, anatemizata, care a adus tulburare si folosirea linguritei!


Sa ne intoarcem la ascultare! Observ, ca si tu vezi ascultarea in mod papistas! Ierarhii nu sunt infailibili, si de multe ori o dau in erezie! Atunci, drept-credinciosii se despart de ei!
Asta zic SFINTII PARINTI, SA NE DESPARTIM DE IERARHII CARE PROPOVADUIESC EREZII! Sau Daniel, Bartolomeu, Kiril, s.a.m.d. propovaduiesc Ortodoxia prin acordul de la Balamand sau in CMB?


Vorbesti pe final de Parintele Argatu... acela care zicea sa ne dam cu aghiazma sub brat! Foarte patristic intr-adevar! Vezi ca si Parintele Gheorghe Anitulesei de la Radauti, anti-ecumenist din BOR a combatut "sfintenia" lui argatu...


Si ca sa'nchei, nu comuniunea este importanta ci ADEVARUL! Nu m'ar mira ca tu sa fi in prima linie pentru "ascultare" si atunci cand "oficial", BOR se va uni cu romano-catolicismul!
Reply With Quote