View Single Post
  #499  
Vechi 04.01.2013, 17:03:39
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
Nu, daca vreti, ne putem intoarce la citatul dumneavoastra: initial ati inceput cu Darwin (sarind ce a zis despre fosile) si ati continuat cu PE ca ar confirma "fricile" lui Darwin.
Eu ce am zis initial e ca raspunsul dumneavoastra scapa o problema, ce Darwin o adresase: fosilele nu apar decat in caz exceptional si chiar daca ar exista un gradualism perfect, nu ar fi fost aratat de fosile.
In fapt chiar dvs ati raspuns incercand sa discutati ca fosilele intermediare erau o problema a lui Darwin, cand eu am spus clar ca aceasta era pozitia acestuia.
V-am si dat capitolul unde Darwin spune ca cea mai serioasa obiectie impotriva teoriei lui este lipsa fosilelor intermediare. Ca sa o explice cumva scrie un intreg capitol. Pare ca dvs. ati ramas la aceeasi neintelegere. Vorbim de fosile intermediare, nu de fosile. Chiar daca fosilele nu se obtin usor nu are importanta, fosilele intermediare fac parte din fosile, ar trebuie sa fie un procent din totalul fosilelor, al celor gasite. Desi s-au descoperti de cateva ori mai multe fosile decat cele din timpul lui Darwin avem azi mai putine verigi intermdiare, epntru ca au cazut cele pe care le considera Darwin aa (strutul, ornitorincul, precum si multe fosile care azi nu mai sunt considerate intermediare).
Fara fosile intermediare oricine ppoate spuen ca teoria evolutionismului e o aberatie, o povestire fara baza reala, ceva din imaginatie. PE este o alta povestire adaugata, tot fara baza reala, carpeste povestirea darwinismului cu o alta povestire, tot fara vreo baza.
Citat:
Azi nu se discuta ca nu exista fosile ale evolutiei omului dintr-o forma precum Australopitecus -> Erectus -> Cro Magnon (omul modern - dar primitiv dupa standardele noastre) -> Homo Sapiens. Pe timpul lui Darwin puteau fi cel mult prezise.
De fapt nu exista nicio veriga, despre multe v-am scris. In acea carte era analizat si australopitecus, iar despre erectus parca am discutat.
Va mai intreb o data. Daca au vreo importanta argumentele sau dvs. credeti in teorie chair daca sunt zeci de arguemnte impotriva si niciunul pentru. Pentru ca in acest caz nu are rost sa purtam o discutie, pe dvs. oricum nu va va interesa vreun argument, oricum credeti in aceasta teorie. Dvs. pare ca reluati subiectele discuctate ca si cum nu le-am fi discutat.
Reply With Quote