View Single Post
  #39  
Vechi 28.02.2014, 13:57:37
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Se pare că ai grave probleme în a înțelege obiectiv și corect ideile. Eu nu am cunoscut useri care sunt pro cip, ci doar ortodocși care nu prismesc orice idee sectară cipofobă străină de învățătura de credință ortodoxă.

Înainte de a mai lansa acuzații nefondate, ascultă conferința părintelui Mihoc. Explică foarte clar ce e cu numărul 666, care e numărul numelui unui om și nu orice interpretare sectară, cum că 666 este în orice ține de tehnologie (cipuri, cod de bare). Părintele amintește de gematrie (trasformarea numelui în număr) care era foarte utilizată în antichitate, chiar și copiii o foloseau. În ebraică, greacă și latină literele țineau loc și de cifre. În ebraică alef este 1, bet este 2 sau în greacă alfa este 1, beta este 2, s.a.m.d. Găseai, de exemplu, pe perete scris "o iubesc pe 548" (care ar putea fi Mihaela) sau "pe 666" (care ar putea fi Hitler) - am dat un exemplu abstract. Explică foarte clar în coferință, numai să vrei și să te străduiești să și pricepi. Încă de pe vremea Sf Apostoli, evreii puteau cumpăra sau vinde doar dacă făceau parte dintr-o anumită "organizație".

Părintele Mihoc - despre Apocalipsă (de la minutul 17:20 despre 666, cipuri): http://www.youtube.com/watch?v=6RdPuz6QEzU

ps: cine vrea să asculte toată conferința pr. Mihoc ordinea înregistrărilor este 3, 2, 1.
Fii amabil si nu te mai lega de parerile mele, la care am si eu dreptul, fara ca tu sa incuviintezi. Nu esti o autoritate in materie si nici aici pe forum nu esti o autoritate. esti un user ca toti ceilalti, iar faptul ca te tot legi de parerile mele, e incalcare a libertatii mele de exprimare.
Crezi ce vrei, si lasa-ma si pe mine sa cred ce vreau. Mantuirea este individuala, nu depinde mantuirea mea de tine. Ai inteles?
Reply With Quote