View Single Post
  #127  
Vechi 28.01.2016, 11:16:29
Grabriella Grabriella is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2009
Locație: Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 288
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Mi-a atras atentia faptul ca a insistat asupra unor manifestari bolnavicioase ale unor crestini care, punind in paranteza taina pocaintei, se pare ca au alergat spre solutii mai degraba magice...
Subiectul ma intereseaza foarte mult deoarece si eu ma tem sa nu cad in astfel de extreme care mi se par nesanatoase.
Dealtfel, in cea mai mare parte a criticii mele fata de "fenomenul Arsenie Boca", m-am referit in trecut nu la persoana Parintelui (pe care nu am caderea sa o judec) ci la manifestarile unui curios fenomen psiho-social care s-au amplificat la noi in ultimii ani.
Asadar, sa separam persoana Parintelui de manifestarile unora fata de aceasta - am propus in trecut si repet si azi rugamintea.
" Pe calea aceasta nici cei fara minte nu se pierd"
" Și chiar de i se va împuțina mintea lui, ai îndurare și nu-l disprețui când tu ești în putere"

Noua celor cititi, plini de intelepciunea sfintilor parinti ni se umple inima de manie "sfanta" impotriva tuturor acestor mosi si babe si nestiutori care nu stiu nici in ce tara traiesc, nici care e diferenta intre Pasti si Craciun cu "manifestari bolnaviciose" si care alearga spre solutii magice.
-Da! Noi ne delimitam clar de toti acestia,pomanagii pe la hramuri, care se inghesuie si se calca in picioare la Sf. Moaste, ignoranti si needucati! Si ne rugam Domnului se ne fereasca de a ajunge si noi ca ei! Multumim, Doamne, ca nu suntem ca nenorocitii acestia!
Dar.. daca am putea vedea in sufletele lor cata durere, cata suferinta, cat dor, cata speranta ca poate cineva sau ceva le poate alina suferinta, cate rugaciuni si cate cereri catre Domnul si Maica Lui fac, cu strigate mari si cu lacrimi, oare am mai putea sa-i judecam si sa-i dispretuim ? Oare Cum ii vede Domnul si Sfintii Sai pe acesti rugatori nepriceputi, oare cum l-a apreciat Domnul pe vamesul cel ce-si batea pieptul si plangea?
Iarta-ne Doamne!