View Single Post
  #128  
Vechi 28.01.2016, 11:45:50
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grabriella Vezi mesajul
" Pe calea aceasta nici cei fara minte nu se pierd"
" Și chiar de i se va împuțina mintea lui, ai îndurare și nu-l disprețui când tu ești în putere"

Noua celor cititi, plini de intelepciunea sfintilor parinti ni se umple inima de manie "sfanta" impotriva tuturor acestor mosi si babe si nestiutori care nu stiu nici in ce tara traiesc, nici care e diferenta intre Pasti si Craciun cu "manifestari bolnaviciose" si care alearga spre solutii magice.
-Da! Noi ne delimitam clar de toti acestia,pomanagii pe la hramuri, care se inghesuie si se calca in picioare la Sf. Moaste, ignoranti si needucati! Si ne rugam Domnului se ne fereasca de a ajunge si noi ca ei! Multumim, Doamne, ca nu suntem ca nenorocitii acestia!
Dar.. daca am putea vedea in sufletele lor cata durere, cata suferinta, cat dor, cata speranta ca poate cineva sau ceva le poate alina suferinta, cate rugaciuni si cate cereri catre Domnul si Maica Lui fac, cu strigate mari si cu lacrimi, oare am mai putea sa-i judecam si sa-i dispretuim ? Oare Cum ii vede Domnul si Sfintii Sai pe acesti rugatori nepriceputi, oare cum l-a apreciat Domnul pe vamesul cel ce-si batea pieptul si plangea?
Iarta-ne Doamne!
Ati simtit nevoie sa va dati putine aere, nu?
Acuma, ca sa va reveniti din gomflarea care va apasa: unde credeti ca e ratacirea de care spuneam ca ma tem - la pomanagii si ignoranti sau, dimpotriva, la preadarnicii si preacucernicii care isi inchipuie ca au ei o socoteala a lor cu Dumnezeu, cu Arsenie Boca sau mai stiu eu cu cine?
De cine ati inteles ca ma tem, ca nu cumva sa devin asa: de saraci si pomanagii sau de sfintisorii si sfintisoarele asa destepte ca dvs.?

V-as ruga sa nu imi mai rastalmaciti textul, pe viitor. Daca voiti, desigur.