View Single Post
  #19  
Vechi 26.05.2014, 21:01:05
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit problemele bisericii ortodoxe !!!

Cred ca o problema importanta este constructia exagerata de biserici noi, intr-un context economico-social pauper.
Orice cetatean de bunacredinta al patriei noastre poate remarca cu ochiul liber aceast avant imobiliar exagerat al bisericii ortodoxe de a construi noi si noi biserici si manastiri,in contextul saraciei generale a tarii !!!
De multe ori, eu personal am putut sa vad in orasul meu sitauatii incredibile in care exista un imobil deja construit in care se oficia ritualul religios,de ani buni,pana cand intr-o zi am vazut cum buldozerele au intrat si au daramat acele imobile perfect utilizabile, pentru a construi in locul lor edificii mai mari,mai grandioase, mai luxoase !!!
Si toate acestea cu fonduri publice, adunate din buzunarele cetatenilor contribuabili,in timp ce aceiasi cetateni nu au spitale si alte obiective de utilitate publica.
De ce este necesara aceasta inflatie de edificii religioase noi si opulente intr-o tara in care majoritatea cetatenilor se plange de saracie ???
Este un fenomen de-a dreptul absurd, care nu are deloc de a face cu spiritul religios, ci mai degraba cu interesele materiale si meschine ale oamenilor !!!

Aceste excese imobiliare ale clerului ortodox ,cred ca vor duce in final la indepartarea credinciosilor,si la formarea unui curent secularizator in vederea debransarii bisericii de la banul public (bugetul de stat ),urmand ca biserica sa-si contiunie programul de ridicare de noi constructii pe propriile fonduri,provenite din donatii sau economie interna !!!