View Single Post
  #25  
Vechi 11.07.2011, 12:59:02
omul_2011
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit continuare...

Un spirit de infinită perfecțiune.

Acum te rog sa definesti ce inseamna spirit! :) persoana, forma de energie, ce forma, o anumita suma de legi cosmice etc...?
Din moment ce te nasti om, nu mai ai cum sa fii Spirit. Amin! ESTI supus acelorasi legi fizice ca orice om.

De la voința lui Dumnezeu. El, prin persoana Spiritului Sfânt, este "de viață făcătorul".

Aha, deci Duhului Sfant este creatorul si nu Omul Iisus, asa cum El si recunoaste ca prin Dumnezeu Tatal facea minunile, deci nu El persoana Om. (Acum frate Mihnea sa te intep putin in gluma :) de ce nu-i zici tu Spiritu Sante, ca sa recunosti ca esti catolic (poate gresesc dar noi ortodocsii ne adresam cu Duhul Sfant in general) si pe care, noi stii ca nu "va inghitim", ca asa ar trebui tot dogmatic spus, numai ca eu fireste, nu dau un ban pe aceste reguli, deci te iubesc si consider frate de-al meu, chiar de ai fi iudeu, musulman, buddist, sau pagan, ptr ca Dumnezeul Tatal la care ma raportez eu acum, este Tatal nostru, al tuturor, toti facuti din aceiasi tarana si aceiasi suflare de viata. Vorba Sf. Petru, Dumnezeu nu are fii, unii mai mult si altii mai putin iubiti.

Nu preexistăm. Sufletele noastre sunt formate din nimic (ex nihilo), probabil la momentul concepției noastre (sau foarte aproape de acesta).

Ia auzi! :) Dumnezeu creatorul este nimic? Sufletele noastre sunt asa create din nimic in momentul invadarii spermatozoidului in ovul. Ce face Dumnezeu in momentul ala? "trage aer in piept" si sufla in pantecele femeii, ca sa prinda viata zigotul ? Filozofica explicatie!

Da, cu singura deosebire că suntem fii adoptivi, nu după natură. După natura Sa divină, Dumnezeu a avut un singur fiu: pe Isus Cel Unul Născut din preeternitate. Ca fii adoptivi, suntem chemați la aceeași glorie și la împărțirea aceleiași moșteniri.

:)) ; :)), :)), stai ca nu ma pot opri... Mda! Deci cam cum? Desi la Facerea scrie clar ca El "personal" a luat tarana si ne-a facut, dupa care a suflat viata in noi, din ce spui tu folosind sintagma de "fii vitregi" ar fi ca si cum altcineva ne-a creat si El ne-a crescut. Sau cum?
S-a trezit "saracul" Dumnezeu cu noi in ograda Sa si milostiv cum este, ne-a infiat si ne-a facut partasi la "averea" Lui...Dar asta nu ar mai coincide cu ce scrie la Geneza.
Frate Mihnea,tu iL cam faci un tata shmecher pe Dumnezeu? Adica El ne-a facut si acum nu ne mai recunoaste, si ca sa nu dea prost in "fata lumii", a zis totusi, fie (! )las' ca-i cresc tot eu, dar ca fii vitregi?... :))

"Ca Dumnezeu, Isus a fost desăvârșit din momentul nașterii Sale. Ca om, a fost la fel de slab ca toți copiii."

Aha! Cam paradoxal, nu? Desavarsit si slab, in acelasi timp! Ar trebui explicat si demonstrat totusi conform unei logici rezonabile...


Mda, sunt cam multe dogme facute pe ceea ce credea omul timpurilor alea ca ar fi sugerat biblia asa ceva!
Mie imi sugereaza ca poate tatal Lui chiar a fost Iosif! Si nu cred deloc jignitor acest lucru, ca El sa aibe ca noi toti un tata biologic. Ci cei care gandesc ca asta ar fi jignitor, il jignesc. Pe de alta parte, frica si putinatatea cu care ei pot crede in Dumnezeu Tatal, daca li se spune asa ceva chiar si cu dovezi, se simt pierduti, ptr ca pierd perceptia Lui Dumnezeu ca om, altfel nu sunt in stare sa-l atinga, ptr ca intradevar Acesta este prea mare pentru mintea noastra umana ca sa-l putem percepe. Si asta numai din cauza ca am fost programati de-a lungul a mii de ani sa ne consideram, auzi fii vitregi, de ce nu si bastarzi? Iar asta ne-a facut slabi, neputinciosi si "handicapati". Ptr ca altfel de indrasneala am fi avut la Tatal nostru Dumnezeu in rugaciune, daca am fi fost programati sa credem in toata fiinta noastra ca Acesta este tatal nostru care ne iubeste si nu care ne tooot pedepseste ptr pacatele noastre, dar care totusi ne-a iubit, ca ni la trimis pe "Singurul" sau fiu sa ne ia pacatele prin toate acele schingiuiri si torturi la care a fost supus sarmanul om Iisus, facandu-L si un Tata sadic-iubitor, cam asa ar veni..., dar care tot nu ar fi fost deajuns ptr ca, desi se zice ca a luat pacatele lumii asupra sa, ar fi valabil numai pentru unii, nu si pentru altii, adica nu si pe ale iudeilor, musulmanilor, buddistilor, etc ptr ca aia "nu sunt" fii nici ai lui Dumnezeu si nici nu se trag din Adam si Eva...:) Mi se pare mie, sau cineva incearca sa ma tina la nivelul de perceptie infantila? Cumva institutiile religioase au capatat o putere de control asupra oamenilor si le este frica sa nu piarda acest control asupra noastra, daca ne gasim mangaierea inainte la Dumnezeu Tatal? Il fac pe Iisus Dumnezeu, ca sa le intareasca cumva identitatea si indispensabilitatea de ei, care le-ar fi lasat lor prin mostenire apostolica aceasta autoritate asupra noastra? Sa nu se inteleaga ca am ceva impotriva Bisericii ca institutie, ci contrar celor care spun ca nu sunt utile Bisericile, eu cred ca sunt mult mai utile decat poate cred si cei mai religiosi dintre voi, sau decat chiar si conducatorii lor in sine. Numai ca nu cred ca sunt cu adevarat folosite pentru invataturile Lui Hristos, sau la intregul potential de influientare sociala de care avem nevoie pentru a ne "inobila" cu adevarat. Tocmai de aceea consider ca inca nu avem destule Biserici pentru nr-ul populatiei Romaniei. Da hotarat, pentru Catedrala Mantuirii neamului, si pentru inca atatea catedrale mari in toate orasele mari din tara.

Dar dincolo de toate astea, eu omul, este gresit sa ma consider fiu al lui Dumnezeu, ca si Iisus, nefiind in niciun caz Dumnezeu, dar sigur perfectibil in a avea insusisi dumnezeiesti, asemenea Lui Hristos, invatand si cu ajutorul Lui cum sa fac asta? Oricum, faptul ca suntem in trup, tot ne va tine cu multe limite si nu vom putea niciodata sa fim desavarsiti, asa cum nici Sfintii nu au fost, desi au fost canonizati... Dar sa ajungem la gradul acela de sfintenie, ar fi mai usor sa o facem, daca am face-o din postura de si credinta ca suntem fii ai Lui Dumnezeu si ca astfel salasluieste in noi Duh Sfant pe care trebuie doar sa-l trezim, sa-l lasam sa lumineze...
Mai vad aici pe acest site referiri la ecumenism, care pentru mine inseamna pace intre popoare, adica intre frati, aceiasi copii ai Lui Dumnezeu, ca la ceva nociv, etc Desigur si eu voi fi acuzat de ecumenism, dupa ideile expuse! De aceea vreau sa precizez ceva. Nu avem cum, in urmatorii 1000-2000 de ani poate,sau niciodata, sa se uneasca toate religiile intr-una singura datorita diferentelor mari culturale dar si intereselor enorme de control pe care le au conducatorii institutiilor religioase, asupra norodului propriu. Luati drept exemplu numai, ruperea comuniunii cu noi a Bisericii Ierusalimului, ca BOR ul doar a indrasnit sa faca acolo o Biserica, tot a Lui Hristos fiind de aceiasi confesiune Ortodoxa ca si ei, ce sa mai zici de unirea cu musulmanii, cu iudeii, etc Dar asta nu inseamna ca noi oamenii sa nu respectam si spiritualitatea lor, asa cum si noi dorim ca ei sa respecte spiritualitatea noastra. Fiecare cu calea lui spre acelasi Dumnezeu si aceiasi mantuire!
Reply With Quote