View Single Post
  #68  
Vechi 03.11.2016, 12:06:43
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Nu toate "problemele" sunt de folos omului. De unele e bine sa ne ferim.
Asa ziceam si eu... Doar ca uneori primim prea mult "gadilici" la limba sau la degete, si nu rabdam fara sa ne implicam. Chiar daca toate premisele duc spre nicaieri!!! Ne trebuie multa rabdare si dibacie in cuvant, (iar asta tot de la bunul Dumnezeu), ca sa nadajduim ca incercarea noastra este de vreun folos si nu ramane la nivel de "flecareala".

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Si apoi, nu cauta raul cu lumanarea, ca asta nu e lucru intelept; ca el oricum vine, cand ti-e lumea mai draga...
Foarte adevarat. Rolul credintei adevarate nu este de a face curat in curtea necredinciosului, impotriva vointei lui. Pentru ca ajungem involuntar la "Buna ziua ti-am dat, belea mi-am capatat!"

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Pana sa-ti mearga toate bine, te-ai intrebat daca iti merge, deocamdata, vreuna bine? cat de cat, acolo...
Oare nu te inspaimanti de prea multe pareri si de prea putina viata reala?
Zic si eu, nu te mania...
Uneori si eu sunt tentat sa spun doua vorbe, nu neaparat... de duh, ci mai degraba ironice, dar daca privesc in interior realizez ca m-as identifica prea usor cu cel pe care-l judec. Mai bine spun un "Doamne, miluieste, mantuieste, apara si ne pazeste de noi insine!" Pentru ca, dupa cum vezi si tu, noi insine ne suntem cel mai inversunat dusman, nu ceilalti!!!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote