View Single Post
  #81  
Vechi 16.12.2010, 18:25:31
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de Belphegor Vezi mesajul
Miracolele intra si ele in problema perceptiei selective,ma intreb oare cat conteaza 0,1 % oameni vindecati miraculos pe langa restul care pot fi mai bine-credinciosi,mai suferinzi...
Din pacate ai mare dreptate in privinta procentului. Cam la atat se limiteaza cei care inteleg ca Dumnezeu este singurul medic care nu-ti cere nimic, decat iubire! Totusi, nici nu stii cat conteaza acest 0,1% daca tu sau cel foarte drag sufletului tau esti/se afla inclus acolo.

Citat:
Īn prealabil postat de Belphegor Vezi mesajul
Lucruri minunate..am auzit si din astea gen lumina de la Ierusalim,care si ea imi pare o reactie chimica.
Cred ca si noi am auzit de unu' Charles Darwin care avea el ceva comun cu maimuta si este explicabil din moment ce a ramas la stadiul de "dobitoc", fiindca Duhul Sfant nu s-a putut dovedi de nici o culoare in teoriile lui.
Asta cu "am auzit" si "imi pare" suna ciudat pentru cineva care jongleaza cu logica precum un japonez cu mingea de ping-pong. Pana la urma o teorie ramane o teorie, pe cand miracolele de care vorbim, au fost cercetate in cel mai mic detaliu. Eu nu incerc sa te conving, fiindca oricum nu am nici o sansa. Doar timpul si Dumnezeu te vor convinge, daca cineva (care are o buna relatie cu Dumnezeu si caruia ii pasa de tine) se roaga mult pentru asta. Unul dintre cei mai buni prieteni din copilarie a fost ateu total pana pe la 38 de ani. Acum crede mai mult decat ar trebui sa creada cei ce sustin ca sunt credinciosi. Si... a terminat filologia si dreptul... Pentru inca un semn de intrebare (din miile la indemana, dar de care tie oricum nu-ti pasa) iti mai dau un link . Nu stiu cum "iti pare" tie, dar celor ce au cercetat, li s-a parut altceva!...

Citat:
Īn prealabil postat de Belphegor Vezi mesajul
...abuzati de faptul ca nu ma alatur arogantei de care dati implicit dovada..
Eu personal imi cer iertare daca am spus ceva ce te-a deranjat. Daca din ceea ce sustii tu ne deranjeaza pe noi sau nu, asta e alta poveste. Totusi... la aroganta, poate ar mai trebui reflectat; cine-o foloseste mai abitir?...
Reply With Quote