View Single Post
  #83  
Vechi 17.12.2010, 14:14:05
Belphegor's Avatar
Belphegor Belphegor is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.09.2010
Locație: wish you were here
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 76
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Din pacate ai mare dreptate in privinta procentului. Cam la atat se limiteaza cei care inteleg ca Dumnezeu este singurul medic care nu-ti cere nimic, decat iubire! Totusi, nici nu stii cat conteaza acest 0,1% daca tu sau cel foarte drag sufletului tau esti/se afla inclus acolo.


Cred ca si noi am auzit de unu' Charles Darwin care avea el ceva comun cu maimuta si este explicabil din moment ce a ramas la stadiul de "dobitoc", fiindca Duhul Sfant nu s-a putut dovedi de nici o culoare in teoriile lui.
Asta cu "am auzit" si "imi pare" suna ciudat pentru cineva care jongleaza cu logica precum un japonez cu mingea de ping-pong. Pana la urma o teorie ramane o teorie, pe cand miracolele de care vorbim, au fost cercetate in cel mai mic detaliu. Eu nu incerc sa te conving, fiindca oricum nu am nici o sansa. Doar timpul si Dumnezeu te vor convinge, daca cineva (care are o buna relatie cu Dumnezeu si caruia ii pasa de tine) se roaga mult pentru asta. Unul dintre cei mai buni prieteni din copilarie a fost ateu total pana pe la 38 de ani. Acum crede mai mult decat ar trebui sa creada cei ce sustin ca sunt credinciosi. Si... a terminat filologia si dreptul... Pentru inca un semn de intrebare (din miile la indemana, dar de care tie oricum nu-ti pasa) iti mai dau un link . Nu stiu cum "iti pare" tie, dar celor ce au cercetat, li s-a parut altceva!...


Eu personal imi cer iertare daca am spus ceva ce te-a deranjat. Daca din ceea ce sustii tu ne deranjeaza pe noi sau nu, asta e alta poveste. Totusi... la aroganta, poate ar mai trebui reflectat; cine-o foloseste mai abitir?...
Crestinilor li se pare ca cineva e vindecat miraculos ori ca lumina aia se aprinde fara ca ei sa fie martori.De ce oare nu accepta omul termenul de perceptie selectiva nu stiu.O teorie care indeplineste toate caracterele de a trece peste pseudostiinta devine pur balabila pe cand miracolul este o festa a creierului nostru de cele mai multe ori.Acum..sunt sigur ca in viata l-ai intalnit poate pe Dumnezeu intr-uo paranormal intelept dar ai dreptate,nu ma conving atat de usor.Aroganta o poti observa si tu dar putin conteaza.Mi-a facut placere sa discutam si multumesc ca ti-ai batut capul cu mine.
Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Ai spus: ``o Doamne`` ce faci? Nu stii?
eu stiu prea bine cum percepe omul durerea , am invatat anatomia corpului uman.
numai ca tu spuneai ca esti ``animalic de pacatos``. stii ce inseamna asta nu?

Ai spus: ``Nu ma consider ceva mai sus decat o bucata de carne cu o ratiune umila asa ca poti sa ma numesti cum vrei.`` si ai mai spus ca nu ai suflet.

acu te intreb: ce e o bucata de carne cu ratiune umila care nu are suflet?
tu ziceai sa te numim cum vrem.
si eu am crezut ca o carne fara suflet cu ratiune (acu te corectasi zicand umila , dar ceva mai sus spuneai ca de fapt ratiune rece) este un viitor hoit dupa ce moare. Sau ce e?

hoit = Cadavru, mai ales de animal, în descompunere;

Acu, daca tu nu ai suflet ci esti doar o bucata de carne, deci ai doar trup atunci cand mori ce esti?

in ceea ce ma priveste pe mine , eu am un trup si un suflet si stiu ca dupa ce mor trupul meu se descompune in pamant iar sufletul meu pleaca in lumea sufletelor.
Here we go again..
Totul este informatie senzoriala,cand te doare in fund nu te doare sufletul.
Tu nu faci diferenta intre complex si simplu,intre un specimen viu si altul aflat in rigor mortis sa zicem.Atunci cand mori esti trup fara ratiune.E bine sa crezi asa,bravo,primesti bulinuta rosie.
Reply With Quote