View Single Post
  #16  
Vechi 13.02.2012, 15:45:02
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Daca ea va pleca in Moldova soarta lui este pecetluita! Nu cred ca-si va reveni! Va intra intr-o depresie crunta din care greu va mai iesi...daca va mai iesi! El in acest moment este debusolat si dezamagit de viata pe care-o traieste. Ar fi vrut o viata frumoasa atat pentru el cat si pentru familia lui! Isi iubeste familia in ciuda faptului ca a mai bruscat-o pe Ana!
Fondul lui este bun insa simte o ura launtrica fata de toti si de toate si de aceea furia si-o exteriorizeaza pe cine altcineva decat pe persoanele care-i sunt aproape!
Ana va trebui sa gaseasca forta in ea ca sa-l traga si pe el din groapa...sa-l scoata din prapastia in care se afunda! Forta aceasta i-o va da bunul Dumnezeu! Nu vreau sa supar pe nimeni, insa, barbatii prin natura lor sunt mai slabi din punct de vedere emotional in ciuda puterii lor fizice. Barbatii nu prea rezista la dureri indiferent de natura lor, sufletesti sau fizice!
N-as putea spune ca are un fond prea bun. Sa nu uitam ca el n-a prea fost dus la biserica, sora lui a preacurvit din greu, mama se roaga pentru raul dusmanilor, iar el si-a pus toata nadejdea in banii pe care-i castiga muncind din greu, poate si duminicile, dar fara sa ceara ajutorul sau sa-I multumeasca lui Dumnezeu; sa nu uitam ca au facut avorturi si ca au facut copii abia atunci cand a fost mai profitabil sa stea in concediu de maternitate; iar ea poate si-a dat seama si s-a cait de pacatele facute, sau poate a alergat la Dumnezeu doar ca nu mai avea alta nadejde, dar el poate inca gandeste ca a facut bine ca n-a facut mai multi copii sau ca a facut rau ca-i are si pe astia... Si mai ales, el nu vede pocainta Anei ca peo pocainta adevarata, si nici pe a socrilor, ci ca pe o incercare disperata de a se mai salva. El nu credea ca exista alta izbavire decat cea materiala, si acum nu mai e sigur nici de asta, avand in vedere ca toata agoniseala trudita din greu se duce pe apa sambatei, pe spitale, medicamente, inmormantari, datorii...Ca daca l-ar fi citit pe Arsenie Boca, vreunul din ei, cu siguranta n-ar fi facut tot ce au facut...
Probabil ca eu dac-as fi in locul Anei, n-as pleca nici eu, de teama sa nu se piarda de tot, dar totusi cred ca ea ar lua o hotarare inteleapta daca ar pleca, caci doar asa l-ar face sa se dezmeticeasca si sa vada ce a pierdut.
Poate ar trebui sa ne gandim nu "ce face altul daca eu fac cutare", ci "ce e mai potrivit sa fac eu"; fiecare poate sa gestioneze o situatie dupa propriile puteri. Eu sau altcineva poate ar putea sa stea, dar altii nu. Nu cred ca Dumnezeu ii va baga pe toti in aceeasi oala; se spune ca El ii da fiecaruia "cat poate sa duca".
Reply With Quote