View Single Post
  #6  
Vechi 28.09.2014, 14:35:40
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Cam tot ce spui vine din noi,nu de la lume .
Colegii lipsiti de bun simt, suntem noi care nu reusim sa ii intelegem/iertam/acceptam. Soacra acra suntem tot noi care ne grabim sa dispretuim sau sa ne retragem, si nu reusim sa avem o atitudine inteleapta ,si de intelegere a ei,si de impunere a unei oranduieli in casa.Adica nu suntem in stare sa promovam binele in familie ,inclusiv cu atuurile barbatiei ,in sens de stalp al familiei . Cu nervii sotiei cam la fel ,trebuie sa fim capul familiei .Nervii ei sunt propria noastra neputinta de a conduce familia spre oranduiala si spre Dumnezeu .Noi nu suntem participant pasivi si neutri,suntem condyucatori ai familiei , trebuie sa fim exemplu de credinta si virtute
Ispitele de pe strada nu sunt ele vinovate,ci ochiul nostru ca le vede asa, si sigur ceva in interiorul nostru s-a lenevit sa lupte.
Acealsi razboi il au si ascetii in pustie,nici acolo nu este usor. Chiar daca nu intalnesc ispite vazute pe acolo,se lupta cu sufletul si gandurile lor , pentru a elimina ispita din interior. Orice gand se abate de la Dumnezeu,indiferent ca este in cetate sau in pustie ,este la fel de daunator
Deci remediul ester acelasi care il sugerezi si tu,atentia neintrerupta indreptata asupra noastra, si sa nu consideram ca problemele vin din exterior. Caci suntem capabili sa facem fata crelor mai grele situatii si provocari,in cetate sau in pustie , daca nu ne pierdem atentia si increderea permanenta in dragostea lui Dumnezeu :
Cand ni se pare ca suntem jos si neputinciosi sa ne amintim mereu :
"Eu m-am culcat și am adormit; sculatu-m-am, că Domnul mă va sprijini.
Nu mă voi teme de mii de popoare, care împrejur mă împresoară. "
Reply With Quote