View Single Post
  #521  
Vechi 02.06.2009, 22:02:11
brunhilda brunhilda is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.05.2009
Mesaje: 35
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai din moment ce nu stii, dar CREZI ca exista..inseamna ca esti si tu un soi de credincioasa, nu? :) Nu s-a dovedit, se incearca a se dovedi, pentru ca analizele ies cateodata ba asa, ba pe altfel.. Oricum, mi se pare o chestiune secundara, nu sta crestinismul in autenticitatea giulgiului de la Torino. Bun, ai indoieli, nu e o performanta dar totusi pentru un ateu/agnostic e un semn de gandire rezonabila, totusi nu ne-ai luminat cum rezolvi dilema. Depinde de ce era de fapt inspaimantat, ca la o adica un om drept-credincios este constient ca mantuirea nu este garantata.. Acum daca frica lui era din alte motive, depinde ce fel de credincios a fost, ca asta e problema, ateii nu reusesc sa vada ca si credinta asta e de multe feluri. Incearca sa o traga pe toata la un numitor comun, ca sa poata dormi linistiti. Asta o spui in cunostinta de cauza sau tot prin..credinta? Nu stiu la ce te referi. Este o realitate si o dilma reala. Inca mai astept sa vad cum trateaza problema asta un ateu ca pana una alta vad ca au o logica care functioneaza intermitent si selectiv. Daca explicatia asta te linisteste.. Dar poate ar trebui sa incerci sa vezi lucrurile mai profund. Ca de exemplu credinta ca instrument al cunoasterii. Ce zici? Este gresit in momentul in care vrei sa relativizez religia bazandu-te tot pe o cunoastere relativa (stiinta). De unde atat, orgoliul si egocentrismul e foarte la moda. In ceea ce priveste potentialul sunt de acord, desi s-ar putea sa avem o perceptie diferita asupra cuvantului in cauza. Pai ele nu arata nimic in definitiv, ce iti zice tie o bucata de os sau de lut? Omul interpreteaza, face speculatii, etc. Foarte bine, eu n-am nimic impotriva, n-am nici o problema cu treaba asta. Iar evolutia, tu cum o intelegi ca eu tot ma uit la omul ateu si nu vad o iota de evolutie, ba dimpotriva..

Eu nu cred ca stiinta nu este buna. Este foarte buna, atat timp cat nu devine religie si norma morala.
as vrea sa nu mai imi scoti cuvinte sau propozitii din context, incerci sa le schimbi sensul, nu este corect!
eu nu "cred" ca exista dovezi vizavi de ceea ce am spus, am zis doar ca nu le stiu pe derost, incerci insistent, cam in toate postarile, sa schimbi sensul a ceea ce am spus in ceea ce vrei tu sa sune! daca vrei putem sa jucam si jocuri psihologice, ma pricep!
vizavi cu giulgiul esti putin in urma, din ultimul documentar pe care l-am vazut, rezulta ca sunt siguri! chestia cu verificarea nu are legatura cu credinta, dar nici macar biserica nu vrea sa aiba in curte falsuri. mai ales ca asa ceva vine in verificarea/certificarea unor ipoteze. ar trebui sa fie foarte important.

daca un drept credincios stie ca mantuirea nu este garantata, desi acum este prima data cand aud asa ceva, zi-mi si mie, atunci care mai e faza!? si da, bunicul meu era un drept credincios, daca vrei sa stii! mai mult nu voi intra in amanunte.

"Asta o spui in cunostinta de cauza sau tot prin..credinta?" -in cunostinta de cauza

vizavi de pisici, daca ai vreodata ocazia sa te interesezi, se pare ca folosesc torsul ca sa se linisteasca si sa depaseasca momentul mortii, sau cum am zice noi, o moarte linistita.

si religia este tot ceva relativ deocamdata. faptul ca au fost revelate niste fapte care nu sunt intelese asta nu o face mai...certa. nu mai vorbesc de lumea de dincolo?!.
chestia cu omul si cunoasterea de sine si potentialul sau, o interpretezi gresit ca orgoliu si egocentrism, tocmai de aceea e posibil sa nu ajungi la adevarata cunoastere, doar sa ai aceasta impresie si aici iti dau 3 exemple dintre care 2 chiar din... religie, daca nu cumva si al treilea a fost inspirat: "cunoaste-te pe tine insuti"; "iubeste-ti aproapele" ; "Isus a spus: "Daca cei care va conduc va spun 'Imparatia este in Ceruri' atunci pasarile cerului o vor lua inainte. Daca ei spun 'Imparatia este in mare' atunci pestii marii o vor lua inainte. Mai degraba, Imparatia este in voi si este in afara voastra. Cind ajungeti sa va cunoasteti pe voi insiva, atunci veti deveni cunoscuti si veti realiza ca voi sinteti fiii Tatalui cel Viu. Dar daca nu va veti cunoaste pe voi insiva, veti vietui in saracie si voi sinteti saracia insasi". -ev dupa toma.

mie o bucata de os sau de lut imi poate spune multe. pe langa pasiunea vizavi de anumite ocupatii care au acest obiect am si studiat ceva legat de "bucati de os", dar mai ales am lucrat ceva pt care trebuia sa fac ceva cercetari asa ca mi-am dezvoltat aceasta... nu stiu daca sa-i zic capacitate, poate mai degraba defect profesional, de a "citi" urme, atentie la detaliu si completa ce nu exista. nu e ceva iesit din comun, multa lume face asta, e ca un fel de al 6-lea simt. nici eu nu inteleg nimic din chimie de ex. dar asta nu ma face sa o consider o tampenie.

omul ateu e seamanul tau si nu o subspecie! poate din cauza asta nici nu vezi evolutia.

stiinta n-are cum sa devina norma morala. norma morala este dictata de societate. in religie se vorbeste despre altceva.
Reply With Quote