View Single Post
  #12  
Vechi 19.06.2011, 21:54:57
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndreiM Vezi mesajul
Frate, ce-i cu teoria asta budista? Noi avem Filocalii, scrierile sfintilor si atatea, ca niste rauri nesecate de cuvinte duhovnicesti. De ce studiezi asa ceva?
Am studiat cu atentie Filocaliile, Patericul, Razboiul Nevazut si mai cu seama Zbornicul. Intradevar, cuvinte datatoare de viata.
Mai ales Zbornicul, descrie in amanunt "rugaciunea inimii".

Insa, este dificil pentru un mirean sa se impartaseasca de asa lucrare, existand atatea distrageri.

Telul este sa ne rugam incontinuu.
Dar cum sa facem asta, in harmalaia lumii?

Asa ca mi-am extins orizontul si spre alte paradigme spirituale .
Apreciez ca studiul budismului m-a ancorat si mai profund in ortodoxie, dar mi-a oferit si o perspectiva extinsa.


Asa ca am studiat pe indelete felul in care se roaga calugarii budisti.

Astfel, am aflat cum se poate sta tot timpul in prezenta Lui Dumnezeu, fara a fi afectat de imagini, sunete, senzatii, propriul flux intelectual....identificand in continuumul cognitiei natura non-inerenta a fenomenelor.


Ascensiunea spirituala dpdv budist poate fi impartita dupa multe criterii.

Din punct de vedere al lucrarilor virtuoase se imparte in:
1. etapa acumularii virtutilor - care are functia de curatare si pregatire a mintii pentru
"vedere"

Aceasta este exhaustiva - se mai numeste "calea vasta" - pentru ca pacatele care trebuie purificate sunt nenumarate si pentru fiecare trebuie aplicat antidotul corespunzator

2. etapa savarsirii - lucrul direct cu "duhul inimii" sau suflurile interne care slobozesc mintea in vederea nevazutului.


Scripturile budiste spun ca mama tuturor Bodhisattva este dragostea nediscriminativa pentru toate fapturile fie oameni buni, rai, animale, fantome, fiinte din iad, demoni...


In ortodoxie putem traduce astfel:

Mama tuturor sfintilor este dragostea dumnezeiasca.

Pentru ca un sfant "se naste" numai din dragoste.

Last edited by florin.oltean75; 19.06.2011 at 22:40:05.
Reply With Quote