View Single Post
  #27  
Vechi 03.10.2008, 08:57:40
Darius Darius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2006
Mesaje: 138
Implicit

Este un subiect bun deschis de Wizsoft, caruia ii multumesc si chiar am gasit cateva cuvinte care imi sunt si mie de ajutor. Nu stiu daca la fel vor fi si ale mele, dar cred totusi ca ne impiedicam in cuvinte. Vorbim de a spiona, de imoralitate, imediat poate facem si un centru de comanda a parintilor.
Trebuie sa numim corect lucrurile. Un copil scapat din mana este un copil educat de altcineva, daca nu chiar de altceva. Pe copilul meu vreau sa il cresc eu atat cat pot. Are 8 ani si el. Fara sa navigheze pe internet, i-a daruit unui copil cartile lui cele mai bune primite de la scoala in schimbul unora proaste pentru ca acel copil era suparat ca a lui erau cele urate. Si gestul asta l-a invatat de la noi, parintii cu ajutorul lui Dumnezeu si Maicii Domnului. Il spionez? Da tot timpul. El nu are fixat centrul de greutate si nu doresc ca altcineva sa o faca decat eu si sotia. Pentru ca toti vom ajunge vrem nu vrem cand vom da socoteala de toata viata si bucuria ei pe care Dumnezeu ne-a daruit-o. Si la fel cum parintele meu duhovnic se straduieste cu mine ca sa poata sa depuna cuvantul bun despre mine la judecata, la fel si eu cu copilul meu.
Pe de alta parte se spune ca cei cu internet sunt mai destepti , mai inteligenti, etc. Ma bucur pentru ei. Totul ne este permis , dar nu totul de folos. Pe al meu il doresc intelept in schimbul inteligentei si desteptaciunii.
Wizsoft, mi-a placut gestul cu programul, eu neavand unul, m-am luptat sa il conving ca o ora e suficient pentru un copil a carui minte e ca buretele si absoarbe tot si rele si bune. I-am intarit convingerea cu ajutorul parintelui duhovnic, care i-a trasat obligatia ca dupa o ora sa inchida computerul. Si o face. Dar are joculete nu internet. Doamne ajuta.
Reply With Quote