View Single Post
  #118  
Vechi 27.01.2010, 23:24:12
adelin's Avatar
adelin adelin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
In BOR ecumenismul se intelege ca dialoguri pentru aducerea celor de alte credinte crestine la crestin ortodoxie incet incet.
Nu aceea a fost anatemizata ci schimbarea crestin ortodoxiei.
Pare-mi-se ca in BOR s-au adus mai multe de la catolici decat sa primeasca catolicii de la Ortodoxie... Este cam cu dute, vin-o problema ecumenismului. Unii spun ca ecumenismul este pentru promovarea Bisericii Ortodoxe, si din cate stiu chiar eu cu proprii mei ochi, majoritatea catolicilor din occident cred ca ortodocsii sunt un fel de musulmani iar daca intrebi si un ortodox de la tzara, el stie ca "biserca lor este sora cu a noastra". Aceasta prostie cu "sora, fratele, vărul, unchiul, cumnatul... sunt termeni numai in familie intalniti, nu in cazul trupului Lui Hristos, pentru ca Sfintii parinti spun ca Biserica este TRUPUL LUI HRISTOS, sau in alta parte spun ESTE MIREASA LUI HRISTOS, sau CORABIA MANTUIRII!!! Pentru ca precum corabia lui Noe a purtat pe oameni si i-a scapat de la moarte, tot asa si BISERICA, UN A ESTE CEA CARE-I FERESTE PE OAMENI DE LA MOARTEA ERESURILOR. Deci, cine nu este in Biserica, in Corabia aceasta, umbla pe dinafara si nu se mantuieste.
Reply With Quote