View Single Post
  #93  
Vechi 02.02.2010, 11:32:02
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de amarius Vezi mesajul
Lacrimi, eu merg si ma pot inchina la orice cult, secta, biserica, adunare,... care este crestina. Ce relligie isi aleg oamenii este treaba fiecaruia, important sa fie crestina sa gaseasca mantuirea.

Adevarul si pe Isus l-am gasit in Biblie nu intr-o religie, prin citirea ei (Noul Testament) si rugaciune.
La ortodocsi am fost o data deoarece era departe si nu au avut Bilblii, doar carti de rugaciuni, cantari,... iar la penticostali am fost de 2 ori atunci, de unde am primit si o Biblie.
Cu Iehovisti am stat deoarece am crezut ca sunt crestini si as sta de vorba cu ei si acum.
Pentru mine o biserica crestina este aceea in care dupa inchinare, slujba, omul iese schimbat fata de cum a intrat (mai bun nu mai rau), cait, cu regrete, remuscari fata de pacat, deci impacat cu D-zeu. Restul este teologie.


Dar totusi Sfanta Scriptura ne spune ca exista o singura Biserica adevarata... Biserica lui Hristos. Cat despre mantuire... nu cred ca poate spune cineva ca o confesiune sau o biserica ii ofera mantuirea. Asta trebuie sa ti-o castigi singur. Problema este (si fara sa am intentiin ce cearta si contraziceri) ca mintea omeneasca a strambat Adevarul lui Dumnezeu. Fiecare vine cu cate o interpretare la cate un verset si isi formeaza un cult: si uite asa au luat nastere atatea secte. Pentru ca omul se crede intotdeauna mai intelept decat predecesorii sai... (si ma refer la intelepciunea lumii). Oare nu trebuie sa luam totul asa cum a fost lasat? Oare nu trebuie sa continuam ceea ce ne-au lasat Apostolii, sa cercetam Biblia prin invatatura lor si sa ne ferim de minciuna si de lumea care o creaza?
Crezi ca esti impacat cu Dumnezeu?... Vezi, asta e diferenta dintre ortodoxie si celelalte: ortodocsii stiu ca sunt cei mai pacatosi, stiu ca nu merita sa vada stralucirea raiului din cauza rautatii lor si a ispitelor ce nu le pot tine frau; sectantii, in schimb, au impresia ca "botezandu-se" in alta parte si lepadandu-se de ortodoxie, li se ofera mantuirea pe tava...
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."