View Single Post
  #3  
Vechi 28.09.2011, 08:45:39
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de teodoraianys Vezi mesajul
Se poate pune problema, in acest caz, de medicina vs. convingeri religioase?
Nu, nu se poate. Așa cum nu se poate pune nici în alte cazuri, nu se poate pune nici în acesta. Ideea că "abstinența dăunează sănătății" este folclor pseudo-medical. Nu cunoaștem nicio boală care să aibă drept cauză abstinența.

Desigur, o abstinență fără Cristos poate fi frustrantă. Mă refer la una de tip "ia uite cât sunt de nenorocit / nenorocită, că eu nu am ceea ce alții (altele) au !". În acest caz, cauza tulburării este spirituală. Iar tulburările spirituale pot avea expresie în plan fizic. Îmi amintesc de un tânăr pacient, om de vreo 34 de ani (vârsta lui Isus), care suferă de o boală serioasă de digestie, una dintre acele "boli funcționale", numite și "sine materia", care nu sunt "măsurabile". E om de afaceri, country-manager în România a unui cunoscut concern alimentar. El a ajuns aici, după cum mi-a relatat, din invidie. Fratele lui, deși este cu vreo doi ani mai mic decât el, deja a făcut un milion de euro și e foarte bogat. "Și dv ?" l-am întrebat. "Eu abia am făcut 500 000. E posibil așa ceva ?". Asta îl roade pe el. Faptul că frate-su mai mic are bani de yacht, pe când el are bani doar de elicopter, e de natură să îmbolnăvească vintrele. Cauza în astfel de cazuri, însă, este frustrarea și nu sărăcia în sine, ori abstinența în sine, ori postul în sine. Este ca și când m-aș îmbolnăvi de ciudă că eu, din cauza "convingerilor mele religioase", trebuie să mă limitez la nevastă-mea, și nu pot beneficia de serviciile vecinei, bonei, asistentei de la cabinet ori ale altor fete, după cum văd că beneficiază alții. Cu o astfel de "orientare spirituală", abstinent sau nu, poți găsi mereu ceva care să stea la baza frustrărilor.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote