View Single Post
  #158  
Vechi 17.10.2013, 04:47:52
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

STUDIILE ARATĂ CĂ MIROSUL NOULUI NĂSCUT CREEAZĂ LEGĂTURI FOARTE PUTERNICE LA NIVELUL CREIERULUI MAMEI

Linda Carroll
TODAY contributor
24 Septembrie 2013

“Mmm, miroși atât de frumos încât îmi vine să te mănânc!” Orice părinte care și-a strâns la piept noul născut a simțit puterea sentimentului dat de mirosul proaspăt și cald al micuțului. Un nou studiu al Universității din Montreal explică de ce un nou născut miroase atât de delicios.

Din momentul în care și-a tinut în brațe noul născut, Diana Flower a fost captivată de mirosul acestuia. A intrat în mintea acesteia și a rămas cu ea pe oriunde a mers, chiar și atunci când a reînceput să lucreze cu jumătate de normă.

“Nu aș putea spune exact cum miroase” a spus Flower. “Dar s-a întipărit în memoria mea. Îmi pot reaminti acest miros când nu sunt cu ea și îmi dă un sentiment fericit, de relaxare. Este visceral, aproape ca și cum ai lua un relaxant muscular. Ca și cum ar elibera un fel de drog.”

Oamenii de știință au descoperit că mirosul unui nou născut ajunge chiar în cele mai profunde colțisoare din creierul unei femei, chiar dacă este vorba despre propriul copil sau despre copilul unei alte femei. Noile descoperiri au fost descrise într-un studiu recent publicat în revista Frontiers in Psychology.

“Acestea sunt zone ale creierului care sunt activate atunci când îți este foarte foame și în sfârșit mananci ceva sau dacă ești dependent de droguri și în sfârșit iei drogul pe care îl pofteai”, spune co-autorul studiului, Johannes Frasnelli, un cercetator postdoctoral și lector în cadrul departamentului de psihologie al Universității din Montreal.

“Se pare că natura ne-a oferit un instrument care ne ajută la stabilirea legăturii între mamă și noul ei născut. Este foarte puternic.”

Pentru a vedea cum mirosul unui nou născut afectează creierul, o echipă internațională de oameni de știință a studiat un număr de 30 de femei, dintre care 15 născuseră în urmă cu 3 până la 6 săptămâni. Celelalte 15 femei nu avuseseră niciodată copii.

În timp ce femeile se aflau într-un aparat care le scana creierul, oamenii de știință le-au prezentat fie parfum de nou născut, fie doar aer curat. Cercetătorii au captat “esența de nou născut“ luând tricouri pe care bebelușii le-au purtat timp de două zile și le-au înghețat în pungi de plastic până când mirosul a fost necesar pentru experiment.

În timp ce toate femeile au raportat că mirosul de nou născut a fost plăcut, s-a observat o diferență între măsurătorile creierelor mamelor care născuseră recent și ale celor care nu au născut niciodată: de îndată ce mirosul de nou născut a fost detectat, centrul plăcerii tuturor acestor femei a emis un semnal, însa la proaspetele mame acest semnal a strălucit mult mai puternic.

Frasnelli spune că suntem, cel mai probabil, condiționați să răspundem în acest mod deoarece nașterea unui copil zguduie lumea oricărui nou părinte. Copilul neajutorat are nevoie de o modalitate prin care să atragă purtarea de grijă a adultului.

“O mamă care are primul copil trece dintr-odată de la viața de cuplu la faptul că trebuie să poarte grija unei ființe mici care plânge ori de câte ori are nevoie de ceva și după care este nevoită să curețe. Este o mare, mare tulburare. Ar putea fi vazută aceasta ca ceva neplăcut și totuși majoritatea părinților o fac cu plăcere.”

Cercetătorii nu au privit la impactul pe care mirosul noului născut îl are asupra taților, însă Frasnelli suspectează că, de asemenea, creierul acestora ar reacționa.

“Din punctul meu de vedere personal, mirosul corpului de bebeluși este ceva ce și mie îmi place foarte mult”, spune el. “Când îi iei în brațe și te apropii de ei, miros foarte frumos.”

„Face destul de mult sens faptul că suntem programați să răspundem la mirosul de copil în acest fel”, spune Diane Sanford, un psiholog care este specializat în domeniul sănătății maternale și co-autor al cărții “Viața nu va fi niciodată la fel: Ghid de supraviețuire postpartum al mamei adevărate.”

”În acele prime câteva luni, bebelușii au nevoie în mare parte doar să fie îngrijiți și nu primim prea mult feedback pozitiv din partea lor”, spune Sanford. “Deci, faptul că centrele de plăcere ale creierului sunt activate, face mai plină de satisfacții activitatea de părinte într-un moment în care aceasta este foarte intensivă și epuizantă. Receptorii noștri se activează și avem sentimente plăcute care compensează toată munca grea și oboseala.”

Sanford spune că acest parfum special menține părinții la “linia de plutire” până când copilul are alte plăceri de oferit.

“Este minunat că bebelușii încep să zâmbească pe la două luni, când majoritatea părinților sunt obosiți și nu primesc prea multe lucruri pozitive înapoi”, explică ea. ”Apoi copilul începe să zâmbească și, o, Doamne, devine cel mai frumos lucru din lume.”

Sanford bănuiește că ceva se schimbă pe durata sarcinii și a nașterii, ceea ce explică faptul că proaspetele mămici răspund mult mai puternic stimulilor (ce țin de mirosul noului născut) decât mamele care nu au dat naștere încă.

Așa s-ar putea explica și experiența proprie a lui Flower.
Înainte să i se nască primul ei copil, nu a fost în mod special îndrăgostită de copiii prietenilor săi.

“Îmi plăceau copiii, însă, după ce îi țineam în brațe o vreme, mă loveau mirosurile lor și doream să îi returnez“, își amintește avocata din zona St. Louis în vârstă de 37 de ani. “Îmi făceam griji despre ce se va întâmpla când voi avea propriul meu copil. Însă cu ea nu este nimic de genul acesta. Este îmbătător.”
*********************

Sursa articol: New baby smell creates ‘very strong’ bond in mom’s brain, study finds
Reply With Quote