View Single Post
  #36  
Vechi 20.02.2011, 15:00:18
enculescunicoleta enculescunicoleta is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hanico Vezi mesajul
Un profesor trebuie sa fie prezentabil oriunde, iar hainele sa fie de buna calitate, nu extravagante, nici in culori prea tari si mai ales FARA BLUGI!!!
Imbracamintea in sine se incadreaza la tinute de zi!
Pentru domni: un pantalon bine calcat, o camasa si un plover asortat sunt binevenite (lasa-i directorului costumul, la el e aproape obligatoriu, ca si in cazul profesorilor universitari).
Camasa poate sa fie si cu dungulite nu neaparat uni (albastre, verzi, visinii, maro mai putin cele roz, desi sunt la moda). Aveti grija la asortarea camasii cu cravata (niciodata subtire, afara doar daca aveti un corp atletic).
Atentie la lungimea pantalonului cind stati jos, nimic nu-i mai dezagreabil ca niste sosete albe iesite de sub pantalonii negri. Sosetele e preferabil sa fie inchise si din bumbac.
Fara extravagante (ghiuluri, bratari de aur), e suficient un ceas de buna calitate cu o curea schimbata la timp.
Pentru doamne: de preferabil fuste (drepte, clos, plisate), macar pina la genunchi (daca-s nodurosi mai bine sa-i acoperi), bluze fine, in culori delicate, cu guler moale, bijuterii putine si cit mai fine (preferabil de aur), ploverele in culoare uni daca bluza e cu modele si invers, dres la culoarea piciorului (nu cu modele, mai indicate la tinute de seara), pantofii cu tocuri joase, (nu mai inalte de 5-7 cm). Machiaj discret si parfumul de asemenea.
Fara extravagante: palarii mari, blanuri care sa atarne, strass-uri.

Sper ca nu v-am inoportunat cu raspunsul meu amanuntit, dar asa cred eu ca ar trebui sa se imbrace un profesor, pina la urma e intelectual si trebuie sa-si tina rangul!
Si daca nu te poti imbraca (ca profesoara) cu fusta, din cauza unor probleme de sanatate, nu ai voie sa te imbraci in pantaloni? Eu cred ca nu. Sa fii decent imbracat - asta da! Sunt de acord!
Reply With Quote