View Single Post
  #37  
Vechi 30.06.2015, 16:19:25
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Frate Ioan_Cezar, bunul meu frate, foarte frumos ai scris. Nu mă îndoiesc că ai dreptate. Permite-mi însă să nu fiu de acord cu tine în întregime. Doar parțial. :)

Vreau să încercăm un experiment, știu că poate nu vei fi de acord cu el, dar eu mi-l doresc mult și-l voi aplica cu orice risc de critică.
În Biblie scrie așa:
"Vorbiți între voi în psalmi și în laude și în cântări duhovnicești, lăudând și cântând Domnului, în inimile voastre,
Mulțumind totdeauna pentru toate
" - Efeseni 5, 19-20.

Deci îți voi răspunde și eu, vorbind între noi în psalmi, laude, cântări duhovnicești, că le iubesc mai mult ca însăși viața mea.

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Aceasta este o bazaconie, frate Igor. Să nu mai scrii în public asemenea prostii că, mai știi, găsești pe unii mai slabi de înger care te vor crede și îi vei duce în rătăcire, în neînțelegerea omenescului - natural și duhovnicesc.
"Cuvântul lui Hristos să locuiască întru voi cu bogăție. Învățați-vă și povățuiți-vă între voi, cu toată înțelepciunea. Cântați în inimile voastre lui Dumnezeu, mulțumindu-I, în psalmi, în laude și în cântări duhovnicești.
Orice ați face, cu cuvântul sau cu lucrul, toate să le faceți în numele Domnului Iisus și prin El să mulțumiți lui Dumnezeu-Tatăl."
- Coloseni 3, 16-17.

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
A fi frustrat, Igor, este o stare pe care o trăiește orice om atunci când una din trebuințele, motivele, nevoile sale nu sunt satisfăcute, fie și parțial.
"Așa încât voi, dimpotrivă, mai bine să-l iertați și să-l mângâiați, ca să nu fie copleșit de prea multă întristare unul ca acesta.
De aceea vă îndemn să întăriți în el dragostea."
- II Corinteni 2, 7-8.

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Frustrarea este un răspuns natural al organismului omului la o situație de lipsă în raport cu o nevoie. Un răspuns pe plan fiziologic mai întâi dar și psihologic, sub forma unor trăiri emoționale neplăcute, de tensiune psihică, disconfort, uneori durere sufletească.
"Și să vă înnoiți în duhul minții voastre,
Și să vă îmbrăcați în omul cel nou, cel după Dumnezeu, zidit întru dreptate și în sfințenia adevărului.
Pentru aceea, lepădând minciuna, grăiți adevărul fiecare cu aproapele său, căci unul altuia suntem mădulare.
Mâniați-vă și nu greșiți; soarele să nu apună peste mânia voastră.
Nici nu dați loc diavolului.
" - Efeseni 4, 23-27.

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Uneori, ce-i drept, această stare poate duce (prin prelungire în timp și prin intensitate crescută) la perturbări mintale și caracteriale sau chiar la moartea fizică (de exemplu când omul e lipsit de aer, hrană, adăpost, comuniune cu semenii etc. - aceasta din urmă implicînd absența oricărei forme de stroke/atingere fizică ori verbală).
"Orice amărăciune și supărare și mânie și izbucnire și defăimare să piară de la voi, împreună cu orice răutate. fiți buni între voi și milostivi, iertând unul altuia, precum și Dumnezeu v-a iertat vouă, în Hristos." - Efeseni 4, 31-32.

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
*
Copilul (bebelușul) lipsit de hrană, plânge. El semnalizeaă și exprimă astfel starea de frustrare.
Plânge copilul și când îi lipsesc mama, tata, un ocrotitor, un partener de comunicare, de joacă etc.
"Când eram copil, vorbeam ca un copil, simțeam ca un copil; judecam ca un copil; dar când m-am făcut bărbat, am lepădat cele ale copilului." - I Corinteni 13, 11.

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Plânge și sfântul când îi lipsește Harul. O să te miri, poate, dar omul acela sfânt e și el frustrat la nivelul lui. Frustrat de absența prelungită a Harului pe care L-a avut odată și pe care Îl caută neîncetat așa cum bebelușul caută țâța de la care a supt laptele dulce.
Plângea și David, frustrat. Plângea și Sfântul Simeon Noul Teolog, plângea și Sfântul Siluan, frustrat până la deznădejde și cufundat în nebunia totală a sfinților, o nebunie căreia noi nu îi înțelegem miezul - dar nebunie, totuși. Noi de la ei știm asta, de la sfinți - nu o spunem noi după mintea noastră. Din mărturisirea lor știm, nu din închipuirea noastră.
"Fericiți cei ce plâng, că aceia se vor mângâia." - Matei 5, 4.
"plângeți cu cei ce plâng." - Romani 12, 15
"Și cei ce plâng să fie ca și cum n-ar plânge, cei ce cumpără, ca și cum n-ar stăpâni;" - I Corinteni 7, 30.
"să plâng pe mulți care au păcătuit înainte și nu s-au pocăit de necurăția și de desfrânarea și de necumpătarea pe care le-au făcut." - II Corinteni 12, 21.
"Adevărat, adevărat zic vouă că voi veți plânge și vă veți tângui, iar lumea se va bucura." - Ioan 16, 20.
"Și pe când eu plângeam pentru nelegiuire, și ședeam trist până la jertfa cea de seară" - III Ezdra 8, 74.
"Mergând mergeau și plângeau, aruncând semințele lor" - Psalmii 125, 7.
"Care plângeau și posteau și se rugau înaintea Domnului." - Baruh 1, 5.
"Și toți plângeau ascultând legea." - III Ezdra 9, 51.
"Veniți să ne închinăm și să cădem înaintea Lui și să plângem înaintea Domnului, Celui ce ne-a făcut pe noi." - Psalmii 94, 6.
"Și în ziua aceea ne va îndemna Domnul Dumnezeu Savaot să plângem, să suspinăm" - Isaia 22, 12.
"Chiar când râdem, inima se întristează" - Pildele lui Solomon 14, 13.
"Și va șterge orice lacrimă din ochii lor și moarte nu va mai fi; nici plângere, nici strigăt, nici durere nu vor mai fi, căci cele dintâi au trecut. Cel ce va birui va moșteni acestea și-i voi fi lui Dumnezeu și el Îmi va fi Mie fiu" - Apocalipsa 21, 4, 7.

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
*
Omul creștin, câtă vreme trăiește în trup, ca orice muritor, e supus acelorași legi ale viului omenesc ca orice alt om. (...)Dacă omul creștin nu ar trăi frustrare, aceste nevoințe nici nu ar avea vreun preț. Nu ar fi o luptă reală cu slăbiciunile trupului nostru ci o vanitate închipuită.
Ca să nu las loc de înțelegere strâmbă, scopul luptei creștinului nu e să distrugă trupul/sângele ori să înnebunească în zadar de prea multă și prelungită frustrare. (...) în liniștire și sub ascultare, precum știm de la Bătrâni. Căci lupta ascetică e împotriva duhurilor din văzduhuri. Nevoințele sunt doar cadrul ori parte din arsenalul de mijloace/resurse pe care omul creștin le folosește în lupta cu puterile demonice.
"Dragostea îndelung rabdă; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuiește, nu se laudă, nu se trufește.
Dragostea nu se poartă cu necuviință, nu caută ale sale, nu se aprinde de mânie, nu gândește răul.
Nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr.
Toate le suferă, toate le crede, toate le nădăjduiește, toate le rabdă.
Dragostea nu cade niciodată. Cât despre proorocii se vor desființa; darul limbilor va înceta; știința se va sfârși;
" - I Corinteni 13, 4-8.

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
*
În concluzie, așa cum ne învață Părinții, omul creștin nu este lipsit de frustrare, dezamăgire, depresie, nebunie. Ci, tocmai pentru că nu este doar din lumea aceasta ci și din Împărăție, creștinul, până ajunge la cele mai minunate stări ale despătimirii, pătimește în trup. Ba, încă, sprijinit de darurile Duhului Sfânt, el duce o luptă cu mult mai înaltă, absolut eroică, fiind în comparație cu alți oameni un mare atlet. Atlet al lui Hristos, cu și prin Duhul lui Hristos.
Drumul nostru spre sfințenie trece prin înfruntarea (și depășirea), cu armele oferite de Biserică, a multor frustrări, oboseli, deznădejdi, dureri, suferințe.
Nu prin evitarea lor!
Este o victorie prin asumare și depășire, nu una prin evitare.
"Iar ținta poruncii este dragostea din inimă curată, din cuget bun și din credință nefățarnică,
De la care unii rătăcind s-au întors spre deșartă vorbire,
Voind să fie învățători ai Legii, dar neînțelegând nici cele ce spun, nici cele pentru care dau adeverire.
Noi știm că legea este bună, dacă se folosește cineva de ea potrivit legii;
Știind aceasta, că legea nu este pusă pentru cel drept, ci pentru cei fără de lege și răzvrătiți, pentru necredincioși și păcătoși, pentru necuvioși și spurcați, pentru ucigașii de tată și ucigașii de mamă, pentru omorâtorii de oameni,
Pentru desfrânați, pentru sodomiți, pentru vânzătorii de oameni, pentru mincinoși, pentru cei care jură strâmb și pentru tot ce stă împotriva sănătoase
" - I Timotei 1, 5-10.

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Creștinul străbate, penetrează viril moliciunea cărnii sale, în ciuda oricărei dureri pe care uneori o resimte cumplit. Nu fentează, ci ia în stăpânire. Posedă, pentru a nu fi posedat. Devine stăpân, lăsîndu-se cu totul stăpânit. De Duhul, pe Care Îl dorește, Îl așteaptă, Îl iubește.
"Pace vă las vouă, pacea Mea o dau vouă, nu precum dă lumea vă dau Eu. Să nu se tulbure inima voastră, nici să se înfricoșeze." - Ioan 14, 27.
"Și dacă este casa aceea vrednică, vină pacea voastră peste ea. Iar de nu este vrednică, pacea voastră întoarcă-se la voi." - Matei 10, 13.

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Starea patologică a nevoitorului creștin este reală și atletul lui Hristos nu o neagă, nu o desconsideră, ci o înlătură printr-un întreg mod de a fi care constituie leacul oferit de Biserică. Astfel are loc transigurarea creștinului până când, în unele cazuri fericite, el devine străveziu, în întregime lumină.
Cu Harul Domnului, să ne fie dată și nouă toată această minunată izbândă, spre slava lui Dumnezeu. Amin!
"Căci, eu, prin Lege, am murit față de Lege, ca să trăiesc lui Dumnezeu.
M-am răstignit împreună cu Hristos; și nu eu mai trăiesc, ci Hristos trăiește în mine. Și viața de acum, în trup, o trăiesc în credința în Fiul lui Dumnezeu, Care m-a iubit și S-a dat pe Sine însuși pentru mine.
Nu lepăd harul lui Dumnezeu;
" - Galateni 2, 19-21.

Tâlcuirile, unde ne poticnim, să le căutăm la Sfinții Părinți.

Hristos a înviat !
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote