View Single Post
  #158  
Vechi 24.05.2011, 14:10:12
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Morala crestin-ortodoxa nu presupune nici genocid, nici viol si nici ucideri. De unde le-ai scos pe acestea? Nu da cu piciorul in tepusa, caci te ranesti singur!
Sunt acte infaptuite de Dumnezeu in Vechiul Testament, sau nu? Accepta Biserica Vechiul Testament ca parte din Biblie, sau nu?

Booon, dupa cum am zis, avem doua variante:

1. Ori alea sunt acte imorale, deci Dumnezeu e imoral
2. Ori erau acte morale la ora aia, dar nu mai sunt acum. Ceea ce arata ca vestita morala crestina e la fel de relativa ca orice alta morala.

Citat:
Fa-ti un blog special in care sa preamaresti toate patimile, daca ai chef, dar nu mai veni sa preamaresti homosexualitatea, caci miroase a fecale deja!
Nu promoveaza nimeni homosexualitatea, relaxeaza-te. Nu e un curent in moda, la care sa ii poti face reclama. E vorba de toleranta. Stiu ca nu e un concept care merge bine cu religia voastra iubitoare, dar o sa trebuiasca sa va obisnuiti.

Citat:
Te inseli.Ortodocsii se conduc in special dupa Noul Testament, unde poruncile evanghelice sunt extrem de clare.
OK, si de ce e asta? Cumva pentru ca moralitatea prezentata in Vechiul Testament e inacceptabila in prezent? Si atunci cum puteti vorbi de o moralitate absoluta, care nu se schimba?

Citat:
Nu poti sa-l iubesti pe Dumnezeu si in acelasi timp sa-I dai palme prin terfelirea invataturilor Sale.
Iubirea presupune cunoastere, altfel nu e iubire. Si nu am ales eu ca Vechiul Testament, cea mai sangeroasa carte din istorie (sau printre cele mai sangeroase, oricum) sa faca parte din invatatura crestina.

Citat:
In calitate de ortodoxa, nu pot asista pasiva la rastignirea Mantuitorului meu prin blasfemii inimaginabile.
Adica daca aduc citate din Biblie blasfemiez? Nu esti cam confuza?

Citat:
Ca sa-ti raspund putin peste, un ateu poate fi cel mult moral si asta dupa o moralitatea inteleasa ca un sistem de valori relativ, un crestin are potentialul de a deveni sfant.
Sigur, n-ai de unde sa stii ce inseamna sfant, sfintenie, etc.
Repet, ca vad ca ti-a scapat:

Stefan cel Mare e un model de urmat cand e vorba de moralitate?
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote