Subiect: dati-mi un sfat
View Single Post
  #45  
Vechi 06.09.2012, 13:47:41
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Pai, draga Catalin, cand un entuziast (ca sa nu zic de-a dreptul un aiurit) zice ca merge sa faca misiune ortodoxa taman la Vatican (in alta parte nu a mai gasit? Eu i-as fi recomandat pentru inceput in cartier, in bloc, in familia lui si desigur, mai mult ca toate, in el insusi!), ce-i poti spune?
Raspunzi ratacitului cu o trasnaie pe masura, ca sa aiba efect: adica hopa esti catolic de cum vezi Vaticanul. Amuzant, in fond...
Atunci cum de se straduiesc catolicii sa devina buni catolici (asa cum ortodocsii se strduiesc neincetat sa devina buni ortodosi), din moment ce vederea Vaticanului, gata, i-a si aranjat?
Cezar, nu stiu daca ai observat, era o gluma, o exagerare cu Vaticanul. Nu-mi mai amintesc exact cum era exact intamplarea, dar cred ca se referea la faptul ca ucenicul avea dinti de lapte si nu va converti pe cineva, ci el va lua conceptii din catolicism. De aceea parintii spun ca sa nu discute teologie cu neoprotestantii, pentru ca unii nu au cunostinte si aceia au mai multe si vor capata conceptii protestante, daca nu vor ajunge cumva sa se si converteasca la cultul neoprotestant. Cunosc o familie de intelectuali, care avand la serviciu un neoprotestant care cauta sa ii convinga, au incercat sa poarte o disuctie din Biblie, i-au contrazis, dar pana al urma au ramas cu conceptia ca nu trebuie sa se inchine la icoane.
Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Dimpotriva, cand nu stiam ce-i cu fratii catolici, cu protestantii, cu budhistii, cu musulmanii, nu intelegeam bine nici ce e cu mine ca ortodox. Nu pot asadar decat sa multumesc pentru ca am cunoscut diversitatea.
Chiar asta spun si parintii, ca ratacirile si ereziile sunt ingaduite de Dumnezue, ca sa fie vadita dreapta credinta si sa se intareasca, sa straluceasca. Sa ne dam seama de frumuseatea ortodoxiei. Dar nu e deloc vorba de diversitate, ci de credinte gresite, diversitate e in viziunea seculara, religia fiind vazuta ca o parte a culturii, si fiecare popor, cult, are o cultura proprie, dar nu poti spune ca a unuia e gresita.
Ortodoxist e un termen folosit abuziv azi, de obicei de cei care au luat din conceptiile ecumensite si ii judeca pe cei care scriu despre dogme si relatiile fata de rataciri. Ca si in cazul altor termeni folositi gresit, nu are chiar acelasi inteles. De obicei sunt date citate din stilisti sau cei care s-au confruntat cu stilistii, acestia aveau o lupta care a dus pana la urma la tot felul de faramitari si exagerari. Cuv. paisie Aghioritul spunea ca si ecumenismul si zelotismul sunt fete ale aceleasi monede, era perioada in care unii doreau sa e desprinda de Biserica din cauza unor alunecari ale unor ierarhi. Parintele Serafim Rose a scris si el despre acest zelotism, si in SUA erau tendinte separatiste.
Fiecare il va folosi in functie de ce crede, la fel cum un credincios nepracticant va spuen ca cineav care merge in fiecare duminica la biserica e habotnic. Asa si cineva cu conceptii foarte liberale, ca toate cultele sunt la fel, ii va gratula pe cei ce spun ca ortodoxia ar fi putin mai buna ca ortodoxist sau chiar fanatic religios.
Reply With Quote