Subiect: dati-mi un sfat
View Single Post
  #47  
Vechi 06.09.2012, 17:19:21
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Cei care se luptau împotriva ereticilor, Sinoadele ecumenice care au anatematizat pe eretici, ăia erau ortodocși sau ortodoxiști? Ăia care se luptau cu ereticii pentru ca nu cumva ereticii să pună mâna pe bisericile lor și să distrugă Ortodoxia erau ortodocși sau ortodoxiști? Ăia care erau de acord cu pedepsirea ereticilor prin exilare și îndepărtarea găștilor de eretici din mijlocul poporului ortodox erau ortodocși sau ortodoxiști? Apostolul Pavel când a anatematizat pe cei care ar propovădui o altă evanghelie era ortodox sau ortodoxist? Când Christos a vorbit despre Sinagoga Satanei era ortodox sau ortodoxist? Când Christos i-a numit pe iudaiștii care îl atacau fii ai Diavolului era ortodox sau ortodxist?
Mult prea grele intrebari pentru mine, recunosc ca nu stiu sa raspund acum, nivelul meu e cam acelasi cu al domnului din ultima mea postare, ultimul link, de pe topicul "Muzica ce ne incanta".
Poate imi spui tu, ca sa nu fac ardere la micutul bec pe care-l port sub fes.

P.S. Te vezi cumva vreunul dintre Parintii sinodali? Pe mine ma vezi Arie sau Pelagius? O, Decebal, mereu ma magulesti...
Reply With Quote